Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Phil Spencer by rád na Xboxe videl Steam, Epic Games Store a ďalšie obchody

Je to budúcnosť platformy.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Phil Spencer CEO Xbox

Xbox tento rok čakajú obrovské zmeny. Zmeny k tomu, aby firma ostala ekonomicky udržateľná a aby rástla napriek tomu, že herný priemysel už dva roky stagnuje. Stagnáciu herného priemyslu podčiarkujú aj extrémne nafúknuté budgety projektov, či tisícky prepustených zamestnancov za posledné mesiace.

Phil však už teraz má jasný plán, ako z tejto situácie von. Na konferencii GDC sa pre niekoľko médií vyjadril o tom, prečo Xbox robí kroky, ktoré robí a aké sú za nimi racionálne dôvody.

Xbox totiž narazil na strop ľudí, ktorí sú ochodní si kúpiť novú konzolu. Na tento strop narazil aj PlayStation a Nintendo a podľa Spencera si nové konzoly kupujú majitelia starých konzol, nie úplne noví hráči. Potenciálny trh s hráčmi ochotnými kúpiť si konzolu za 500 eur sa tak zmenšil na minimum.

Phil Spencer a jeho tím tento rok spustili iniciatívu, vydávať Xbox exkluzivity na iné platformy. Oznámené boli zatiaľ prvé štyri hry, ktoré vychádzajú na PlayStation a Nintendo, s plnou podporou cross-play a cross-save. Sea of Thieves sa dostal na vrchol predobjednávok na platforme PS5, čo svedčí o veľkom záujme o túto hru.

Podľa Spencera, ak má biznis Xboxu rásť, musí sa vydať cestou multiplatforiem, z ktorých môže vyťažiť ďalšie peniaze bez toho, aby nejako ohrozil existujúci biznis. Napokon, z predaja hardvéru nemá Microsoft takmer nič, úvodné roky ho predával so stratou. O prísun financií do kasy sa tak starajú len hry. Xbox tak bude pokračovať vo vydávaní svojich hier na PS a Nintendo, ale i na PC, ako je už zvykom.

Na Xboxe by sme mohli vidieť aj Steam, Epic Games Store či Itch.io

Phil prirovnal Xbox k počítaču. Ak chce Xbox rásť, musí byť ako počítače. Rád by na Xboxe videl rovnakú otvorenosť s obchodmi hier, ako je tomu na počítačoch s operačným systémom Windows. Znamená to, že Xbox by mohol platformu otvoriť aj pre iné digitálne obchody.

Xbox Game Pass Marec Březen 2024

Poznáme ďalšie Xbox Game Pass hry na Marec / Březen 2024

Hry na Xbox by sme si tak nekupovali výlučne v Xbox Store, ale mali by sme možnosť hrať ich na Steame či an Epic Games Store. V natívnych aplikáciách na Xboxe so zdieľaným progresom, s priateľmi a so všetkým, čo poznáme inde.

„Poviem, že každé rozhodnutie, ktoré dnes a zajtra urobíme, je pre Xbox lepšie,“ povedal Spencer pre Polygon. „Viem, že tieto rozhodnutia ľudia odcudzujú, že vraj v pozadí je nejaké zlo, ktoré nás núti robiť tieto veci. Hovoria „Phil nenávidí exkluzivity, a preto vydávajú hry na PlayStation a Switch.“ Každé rozhodnutie, ktoré urobíme, znamená urobiť Xbox dlhodobo silnejším. Určite nebude každý bude súhlasiť s každým naším rozhodnutím. Ale tak sa rozhodujeme a je to zásadné."

Xbox Game Pass 2024

Xbox Game Pass sa na PlayStation ani Nintendo nechystá

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry