Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Resident Evil 4 Recenzia

Resident Evil 4 - Recenzia

Ďalší skvelý remake z dielne Capcomu.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Ľudia pod 30 dnes už asi nevedia, akú revolúciu v žánri spravil v roku 2005 Resident Evil 4. Prechod zo statickej kamery na kameru z pohľadu tretej osoby, atmosféra, ktorá sa dala krájať a desivo vyčerpávajúce súboje, sa stali predlohou mnohých ďalších hier. Vďaka Resident Evil 4 potom vznikli klenoty ako Dead Space, Alan Wake, či The Evil Within.

Ak by ste si však pôvodný Resident Evil 4 zahrali dnes, pravdepodobne by ste ostali frustrovaní z hrateľnosti a hru by ste ledva dohrali kvôli nostalgii, či povinnosti oživiť si pamäť pred novým remakom. Možno však oceníte genialitu vývojárov z Capcomu ale aj to, aký skvelý dizajn už vo svojej dobe vývojári navrhli. Až dnes si však dokážeme užiť jeho plný potenciál. 

Titulný obrázok Youtube videa

Capcom pokračuje v produkcii svojich absolútne fantastických remakov starých hier Resident Evil a po dohraní dvojky z roku 2019 a trojky z roku 2020, som už vedel, že ani Resident Evil 4 nesklame. Aj táto novinka beží na oceňovanom RE Engine a vývojári prekopali komplet všetko z pôvodnej hry k lepšiemu. Neexistuje ani jeden prvok, ktorého by sa autori nedotkli, nevylepšili ho a neprispôsobili náročnému publiku roku 2023.

Príbeh oživený novým enginom

Resident Evil 4 sleduje príbeh Leona S. Kennedyho na misii o záchranu Ashley, dcéru amerického prezidenta. Stopy vedú do zabudnutej španielskej dediny, v ktorej sa rozšírila nákaza v podobe zmutovaného parazita Las Plagas. Príbeh hry zhruba sleduje udalosti v pôvodnej hre, rozširuje ich a prekopáva aj interakcie s postavami, ktoré v príbehu stretnete. Napríklad charizmatický Luis dostal viac priestoru a súboj s Krauserom už nie len séria quick-time eventov. 

Príbeh je prepletený skutočne kvalitnými cutscénami priamo v engine a hra prechádza plynule z cutscény do hrateľnosti. Hoci aj v remaku je nahovorených množstvo dialógov, môžem povedať, že sa vývojári nesnažili umelo príbeh nejak natiahnuť a je v zásade stručný – priamo k veci. Aj taký Leon väčšinou dianie okomentuje len jednou vetou, čo mu však neuberá na charizme, práve naopak. 

Dizajnéri si skutočne dali záležať na kamere a strihu, vďaka čomu všetky cutscény pôsobia filmovým dojmom. To všetko podtrháva parádny soundtrack, ktorý je absolútne ušitý každej situácii. Či už sú to súboje s bossmi, alebo obkľúčenie nepriateľmi a vyčerpávajúce scény s najvyššou mierou napätia, akú je možné zažiť vo videohrách vôbec. 

Vyčerpávajúce a intenzívne súboje robia Resident Evil 4 menej hororový, viac akčný

Resident Evil 4 sa darí počas celej 16-hodinovej kampane dávkovať nepriateľov tak, aby ste sa ich nikdy neprejedli. Keď si totiž zvyknete na nepriateľov a prispôsobíte im taktiku, hra vám hodí ďalšie polená pod nohy vo forme nepriateľov, na ktorých táto taktika už neplatí. Napríklad sa naučíte efektívne rozdávať headshoty, potom však na vás vyjdú nepriatelia so štítom na hlave alebo takí, ktorým z useknutej hlavy vylezie parazit. 

Hra vám však dá dostatok nástrojov na to, aby ste zvládli aj najnáročnejšie výzvy. Okrem zbraní vo forme pištolí, brokovnice, pušky či samopalu, v hre nájdete aj kušu so znovu použiteľnými šípkami. Nechýbajú ani nejaké granáty a rôzne typy munície, ktoré si teraz môžete vycraftiť podľa potreby kedykoľvek. 

V remaku môžete nedostatok nábojov kompenzovať aj využitím prostredia. Napríklad môžete zo steny zostreliť olejovú lampu a urobiť si malé barbeque. Môžete však využiť aj nepriateľov samotných čo vám otvára nové možnosti taktizovania. Napríklad týpek s motorovou pílou v honbe za vašim zadkom rozpíli aj pár svojich kamarátov. Potom je tu nepriateľ, ktorý nič nevidí ale zato počuje. Svojimi hnátmi rozseká všetko v dosahu. 

Remake sa hrá vďaka mnohým quality-of-life vylepšeniam bezkonkurenčne lepšie, ako jeho pôvodná verzia. Leon sa totiž dokáže pohybovať vo všetkých smeroch a zároveň mieriť, strieľať a zbierať itemy bez zastavenia. Novinkou je aj možnosť sa skrčiť a vymeniť si zbrane za pochodu D-padom, takže už nie je potrebné otvárať inventár. Hráčovi to poskytuje absolútnu slobodu v riešení často neskutočne vyčerpávajúcich problémov. Treba povedať, že Resident Evil 4 je akčnejší ako Resident Evil 2 alebo 3 a omnoho akčnejší, ako Dead Space Remake, ktorý sa naklonil viac na stranu hororu. Táto hra akciou nešetrí a počas celej kampane si udržiava vysokú mieru napätia a intenzity. 

Už v úvode hry sa dostanete do situácie, kedy musíte odolať veľkému množstvu nepriateľov a robiť rýchle rozhodnutia. Takých situácií bude v hre viacero a pre vysoký počet nepriateľov na jednom mieste často balansujú na hrane frustrácie. V remaku som zažil momenty, kedy som mal chuť položiť ovládač a vypnúť konzolu. A takto ma potrápil aj nejeden boss, ktorého pohyby bolo veľmi ťažké predvídať. 

Časť frustrácie však pripisujem ovládaniu na Xboxe, pri otáčaní kamery totiž prvých 10-20% pohybu páčky je deadzone, teda bez pohybu kamery. Až potom sa kamera začína hýbať, čo pri mierení totálne sťažuje presnosť. Myslím si, že na PC by to bola prechádza ružovou záhradou. 

Nôž je váš nový najlepší kamarát

Veľkou novinkou v remaku je využitie nožov, vašich nových najlepších kamarátov. Nožom je teraz možné odraziť rôzne útoky a dokonca aj vrhnuté predmety. Nožom dokážete zasadiť smrteľný úder, čo využijete najmä v stealth pasážach. Vývojári túto overpowered zbraň vyvážili tým, že sa opotrebuje. Treba si ho teda šetriť a opravovať u obchodníka. 

Aj v remaku obchodník ponúka možnosť opravy vybavenia, zbrane, náboje a rôzne recepty na výrobu. Novinkou je však množstvo vedľajších úloh, teda side-questov, za ktoré obchodník poskytuje odmeny vo forme cenných predmetov, nových zbraní a vylepšení. Side-questy prispievajú k znovuhrateľnosti, čo ocenia najmä fanúšikovia režimu New Game+. 

Grafika kráča v stopách remakov Capcomu

RE Engine je skutočne skvelý engine. Posledné remaky od Capcomu totiž aj parádne vyzerali aj zneli a výnimkou nie je ani Resident Evil 4. Detailný dizajn prostredí, skvelé nasvietenie, kvalitné modely aj textúry, si aj na konzolách vychutnáte na 60fps. Nepriatelia teraz vyzerajú hrozivejšie a ich animácie sú omnoho živšie. 

Vývojári trafili aj zvukovú stránku a každý z úsekov kampane si zachováva jedinečnú atmosféru. Z jednej strany budete počuť mumlajúcich nakazených obyvateľov španielskej dedinky a v diaľke budete počuť netvora s naštartovanou motorovou pílou. Pri hraní so slúchadlami vám 3D zvuk pomôže zachytiť hrozby zo všetkých strán. 

Resident Evil 4 je ďalší fantastický remake, ktorý si treba zahrať hneď vedľa tohtoročných Dead Space a Metroid Prime. Všetky tieto hry sa vyznačujú najvyššími kvalitami spracovania v kombinácii s nostalgicky skvelou atmosférou. Capcom dokázal vylepšiť prakticky každý prvok, od grafiky cez hrateľnosť až po hudbu, animácie, zvuky a rôzne herné mechaniky, aj keď niektoré súboje balansujú na hranici frustrácie. Fanúšikov pôvodnej hry zamrzí azda len absencia režimov Mercenaries, Assignment Ada a Separate Ways.

Resident Evil 4

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 9/10

 

Zvuk - 9/10

9/10

Verdikt

Resident Evil 4 je je aj v remake verzii jedným z najlepších survival hororov vôbec, či už po príbehovej, hrateľnej alebo grafickej stránke. Capcom konečne využil plný potenciál tejto hry. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: Xbox Series S

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik Hviezda

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Do Resident Evil 4 vyšlo zdarma DLC Mercenaries

Do Resident Evil 4 vyšlo zdarma DLC Mercenaries

DLC na ktoré čakali fanúšikovia pôvodnej hry.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Recenzie Resident Evil 4 Remake sú vonku!

Recenzie Resident Evil 4 Remake sú vonku!

Tak čo myslíte? Moderná klasika?

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Capcom ohlásil a rovno aj vydal Resident Evil 4: Chainsaw Demo

Capcom ohlásil a rovno aj vydal Resident Evil 4: Chainsaw Demo

Ide o neobmedzené demo k hre Resident Evil 4.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Za tri mesiace roku 2023 vyšlo kopec fakt dobrých hier

Za tri mesiace roku 2023 vyšlo kopec fakt dobrých hier

Tento rok má našliapnuté na jeden z najlepších poslednej doby