Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

titul

Resident Evil 4: Separate Ways - Recenzia

Návrat na ostrov hrôzy, tento raz v odtieni červenej.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

Dobrá zámienka na návrat do obľúbenej hry býva pre hráčov tou najlepšou odmenou od herných vývojárov. Remake Resident Evil 4 vyšiel CAPCOMu na výbornú, o tom niet pochýb. Bol by v tom čert, keby ostrieľaní hororoví tvorcovia nevyužili pracne vytvorené lokality na nejaký ten (platený) obsah navyše. A najlepšie tak, aby fanúšikov nerušili zbytočnými inováciami.

Titulný obrázok Youtube videa

Z mojich úst môže takýto úvod znieť sarkasticky až neprajne. Opak je však pravdou. Separate Ways je hrateľnosťou a leveldizajnom dokonale pripravený dezert k hlavnému chodu – Resident Evil 4. Vracajú sa už familiárne známe lokality, zbrane, logické puzzle či nepriatelia. Iba sa tento raz pozeráme na chrbát postavy s o niečo krajším zadkom.

Ada Wong, milovaný a zároveň nenávidený protagonista. Alebo skôr... antagonista? To už nechávam na vašom vlastnom uvážení. Jedno je však isté. Wesker platí lepšie než vláda USA. Zatiaľ čo sa Leon slimačím tempom predieral cez hordy ganados, Ada si za pomoci háku presviští po strechách za štvrtinový čas základnej hry.

Zjednodušené logické puzzle ju nezdržia na viac než pár sekúnd. Kódy od dverí za pomoci hi-tech zariadenia zistí jedným pohľadom na klávesnicu. Raz darmo. Byť ženou je vo svete Resident Evil predsa len o niečo jednoduchšie. Nemyslite si však, že vás čaká oddych a zaháľanie. Príbeh sa síce odohráva simultánne s tým Leonovým, Ada má ale svoje vlastné problémy, úlohy a aj vlastných nemesisov.

Práca šľachtí. Tá Adyna však o niečo menej než Leonova. Namiesto zachraňovania ľudí je teda vašou úlohou zaistenie kameňa reagujúceho s novou nákazou. Ak vám táto záludná činnosť smrdí Weskerom a Umbrella Corpom, nos vás neklame. Separate Ways by malo byť povinnosťou každého fanúšika série, už len kvôli príbehu.

Kormidlo preberá hrdina s pokriveným morálnym kompasom

Na jednej strane DLC veľmi premyslene dopĺňa pôvodnú hru. Správna dávka autentickej femme fatale energie zároveň vykúzli tú správnu novú príchuť. Vďaka svižnému postupu hrou sa pôvodné lokality hráčovi nezunujú tak ľahko. Pre každý prípad sa ale spolu s Adou pozrieme aj do nepoznaných zákutí ostrova. Aj keď vlastne...povedzme si pravdu! Všetky assety podzemných chodieb a krvou postriekaných labákov poznáme, my veteráni série, lepšie než vlastnú kúpeľňu.

Nuž a veľmi dôverne poznáme aj výborných, gameplayovo zábavne zvládnutých nepriateľov ako sú Nemesis, Mr. X či dokonca Lady Dimitrescu. Separate Ways sa pokúsilo o svojho vlastného enemáka, pri ktorom nám zrejme malo od strachu zvierať ritné polky. Black Robe však pre mňa ostáva nepriateľom bez rešpektu. Jeho prítomnosť iba zbytočne naťahuje hru a pridáva nezáživné akčné sekvencie, kde bez rozmyslu a taktiky zbytočne míňate náboje.

Finálna forma a celkom podarený boosfight našťastie zmiernil hrateľné škody, ktoré Black Robe napáchal v prvej polovici hry. Nie každá novinka sa  vypláca. Našťastie nimi vývojári v tomto prípade šetrili. A to ja osobne považujem pri Separate Ways za veľmi sympatický krok. 4 bonusové hodinky dôverne známeho obsahu. Akurát tento raz v odtieni červenej. Nič viac, nič menej. 

Resident Evil 4: Separate Ways

 

Gameplay - 9/10

 

Príbeh - 9/10

 

Zvuk,vizuál - 10/10

9.3/10

Verdikt

Separate Ways nemätie hráča zbytočnými inováciami. DLC ponúka dôverne známu hrateľnosť, arzenál a lokality z pohľadu novej postavy. Ako doplnenie príbehu základnej hry funguje na výbornú. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková Hviezda

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený