Posledná epizóda

CH Podcast #47 - HiFi Rush, Dead Space Remake, Seriál The Last of Us a Tragédia menom Skull and Bones

02. Február 2023

V našej najnovšej epizóde CentrumHer Podcastu sme začali krátkou rozpravou o The Day Before. Posledné kroky vývojárov totižto robia z nášho staršieho Face2Face článku ba priam až prorocký kúsok.

Vynechať sme nemohli ani hit nedávnych dní - HiFi Rush, ktorý Bethesda vydala v podstate z minúty na minútu. Lukáš sa podelil o svoje dojmy z tejto hry. No v posledných dňoch hral aj Dead Space Remake a tak porozprával čo-to aj o ňom.

Samozrejme, obísť sme nemohli ani seriál The Last of Us, ktorý aktuálne láme rekordy a dočkal sa aj potvrdenia druhej série. A nakoniec sme sa zasmiali na tragikomédií, ktorú v posledných mesiacoch predvádza Ubisoft, najme v súvislosti s hrou Skull and Bones.

The-Witcher-3-Complete-Edition-Switch

The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition - Recenzia Nintendo Switch verzie

Najnáročnejší port na prenosnú konzolu od Nintenda.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

27. Október 2019

Najlepšie RPG roku 2015 a jedna z najlepších hier, aké uzreli svetlo sveta sa vývojári z CD Projekt RED rozhodl portovať na Nintendo Swich. Konzola s výkonom len o niečo väčším, ako môj alebo váš mobil, mala zvládnúť rozsiahly otvorený svet a tonu obsahu. Kompletná edícia The Witcher 3 na Nintendo Switch totiž obsahovo nie je orezaná ani o jednu fíčuru a vyšla so všetkými DLC v jednom balíku. Dokonca v hre nájdete aj všetky jazykové verzie pôvodného vydania a tak som si aj ja mohol hru užiť v obľúbenom poľskom dabingu s českými titulkami.

Rozhodne nejde o najlepší spôsob, ako si tretieho Zaklínača vychutnať, však hra vyšla na PC, PS4 aj Xbox a to aj s technickými vylepšeniami pre výkonnejšie verzie konzol. No fakt, že sa vývojárom hru podarilo portnúť na Nintendo Switch, je proste neuveriteľný. Viac ako 150 hodín herného obsahu si tak môžete vychutnať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, aj keď s viditeľnými obmedzeniami.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom The Witcher 3: Wild Hunt - Complete Edition - Launch Trailer - Nintendo Switch

The Witcher 3: Wild Hunt - Complete Edition - Launch Trailer - Nintendo Switch

Switch verzia The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition musela podstúpiť drastickým downgradom grafiky, aby hra dokázala bežať v relatívne stabilných 30fps. Zatiaľ čo v dokovanom móde pri televízore beží v 720p, v handheld móde muselo byť rozlíšenie skresané až na 540fps. A ani pri takomto rozlíšení nemáte istotu, že počet snímkov za sekundu vám nespadne, najmä v husto obývaných mestách snímkovanie dokáže spadnúť na 28-25.

Fakt, že Witchera rozbehne nejaký tablet do ruky, je technologický zázrak

V zásade som s behom hry ale nemal absolútne žiadny problém, aj v súbojoch si plynulosť hry udržiavala štandard a postava sa ovládala veľmi pohodlne. Veď si spomeňte na vydanie Zaklínača na PS4 v roku 2015, aj konzola od SONY mala problém hru udržať na 30fps. To, že Witchera zobehne nejaký tablet do ruky, to je technologický zázrak. Absolútne nezávidím programátorm a grafikom, ktorí museli tak rozsiahlu a graficky náročnú hru portovať na Tegra čip.

Drastické zníženie rozlíšenia v handheld móde znamená, že obraz je viditeľne rozmazaný a antialiasing prakticky absentuje. V doku pri rozlíšení 720p to už nie je tak viditeľné, k čomu prispieva aj to, že od obrazovky ste podstatne ďalej, ako keď máte konzolu priamo v ruke. Ešte stále je to ale menej, ako štandardných 900-1080p pri iných hrách. Zaklínač, to je beštia a divím sa, že sa mi Switch ani po niekoľkých hodinách hrania neroztavil.

Graficky musel byť svet Severných kráľovstiev orezaný najmä v dohľade do diaľky a v kvalite textúr. Pozemné textúry sú prakticky bez detailov, vývojári sa ale snažili zachovať detaily na postavách. Preto si aj v Switch verzii budete užívať príbeh a množstvo prestrihových scén, ktoré nie sú tak hnusné, ako by sa mohlo zdať. Grafické obmedzenia prakticky nemajú vplyv na to, akým spôsobom si hru užijete, rozhovory sú znova plnohodnotné, kvalitné a plne animované.

To nie je všetko, čo vývojári zachovali. Nechýbajú efekty počasia, siný vietor, aj dynamické objekty, či náznak deštrukcie. Prekvapila ma aj prítomnosť volumetrických svetiel, pri cválaní lesom sa slnečné lúče prerezávajú pomedzi stromy, presne ako v iných verziách. Skvele to dotvára atmosféru.

The Witcher 3 vyniká najmä v príbehu a špičkovej hrateľnosti. Môžem vám garantovať, že Switch verzia neprišla o žiadne čaro pôvodnej hry. Desiatky hodín utopíte nie len v hlavnej príbehovej línii, ale aj v množstve výborných vedľajších questov a napokon v rozsiahlych DLC. Blood and Wine a Hearts of Stone potešia najmä tých, ktorí tieto datadisky neprešli na svojej pôvodnej platforme.

Ak ste Zaklínača nikdy predtým nehrali a máte doma aj inú platformu, ako je Switch, asi by ste sa pripravili o vizuálny zážitok, kebyže si radšej vyberiete takto graficky osekanú verziu. Ale pre majiteľov Nintendo Switch je to jedna z možností, ako si vychutnať jedno z najlepších RPG a to bez herných obmedzení. Gameplay sa totiž absolúrne nezmenil a vývojárom sa podarilo zachovať aj atmosféru sveta The Witcher 3.

The Witcher 3: Complete Edition vyšiel na Nintendo Switch v češtine

The Witcher 3: Wild Hunt

 

Príbeh - 10/10

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 7/10

 

Zvuk - 9/10

8,8/10

Verdikt

Zaklínač je proste klasika, ktorú si skvele vychutnáte aj na cestách. Drastické zmeny v grafike Switch verzie vyváži skvelá hrateľnosť a 150 hodín obsahu.

Recenzovaná verzia: Nintendo Switch

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Witcher 3 stál 32 miliónov, no viac išlo na marketing!

Witcher 3 stál 32 miliónov, no viac išlo na marketing!

Witcher 3 je tak skvelá hra, ale keď si uvedomíte že stojí 32 miliónov, je to niečo neuveriteľné!

Titulný obrázok pre článok s nadpisom The Witcher 3: Wild Hunt vyjde na next-gen

The Witcher 3: Wild Hunt vyjde na next-gen

PlayStation 5 a Xbox One X verzia je vo vývoji.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Toto je obsah zberateľskej edície Zaklínača 3!

Toto je obsah zberateľskej edície Zaklínača 3!

Včera CD Projekt odhalil nadupaný obsah štandardnej aj zberateľskej verzie, že vlastne ani nevieme, ktorá je ktorá.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Witcher 3 sa prehupol cez 6 miliónov

Witcher 3 sa prehupol cez 6 miliónov

Witcher 3 od svojho uvedenia do predaja predal už viac ako 6 miliónov kópii.