Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

The-Witcher-3-Complete-Edition-Switch

The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition - Recenzia Nintendo Switch verzie

Najnáročnejší port na prenosnú konzolu od Nintenda.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Najlepšie RPG roku 2015 a jedna z najlepších hier, aké uzreli svetlo sveta sa vývojári z CD Projekt RED rozhodl portovať na Nintendo Swich. Konzola s výkonom len o niečo väčším, ako môj alebo váš mobil, mala zvládnúť rozsiahly otvorený svet a tonu obsahu. Kompletná edícia The Witcher 3 na Nintendo Switch totiž obsahovo nie je orezaná ani o jednu fíčuru a vyšla so všetkými DLC v jednom balíku. Dokonca v hre nájdete aj všetky jazykové verzie pôvodného vydania a tak som si aj ja mohol hru užiť v obľúbenom poľskom dabingu s českými titulkami.

Rozhodne nejde o najlepší spôsob, ako si tretieho Zaklínača vychutnať, však hra vyšla na PC, PS4 aj Xbox a to aj s technickými vylepšeniami pre výkonnejšie verzie konzol. No fakt, že sa vývojárom hru podarilo portnúť na Nintendo Switch, je proste neuveriteľný. Viac ako 150 hodín herného obsahu si tak môžete vychutnať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, aj keď s viditeľnými obmedzeniami.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom The Witcher 3: Wild Hunt - Complete Edition - Launch Trailer - Nintendo Switch

The Witcher 3: Wild Hunt - Complete Edition - Launch Trailer - Nintendo Switch

Switch verzia The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition musela podstúpiť drastickým downgradom grafiky, aby hra dokázala bežať v relatívne stabilných 30fps. Zatiaľ čo v dokovanom móde pri televízore beží v 720p, v handheld móde muselo byť rozlíšenie skresané až na 540fps. A ani pri takomto rozlíšení nemáte istotu, že počet snímkov za sekundu vám nespadne, najmä v husto obývaných mestách snímkovanie dokáže spadnúť na 28-25.

Fakt, že Witchera rozbehne nejaký tablet do ruky, je technologický zázrak

V zásade som s behom hry ale nemal absolútne žiadny problém, aj v súbojoch si plynulosť hry udržiavala štandard a postava sa ovládala veľmi pohodlne. Veď si spomeňte na vydanie Zaklínača na PS4 v roku 2015, aj konzola od SONY mala problém hru udržať na 30fps. To, že Witchera zobehne nejaký tablet do ruky, to je technologický zázrak. Absolútne nezávidím programátorm a grafikom, ktorí museli tak rozsiahlu a graficky náročnú hru portovať na Tegra čip.

Drastické zníženie rozlíšenia v handheld móde znamená, že obraz je viditeľne rozmazaný a antialiasing prakticky absentuje. V doku pri rozlíšení 720p to už nie je tak viditeľné, k čomu prispieva aj to, že od obrazovky ste podstatne ďalej, ako keď máte konzolu priamo v ruke. Ešte stále je to ale menej, ako štandardných 900-1080p pri iných hrách. Zaklínač, to je beštia a divím sa, že sa mi Switch ani po niekoľkých hodinách hrania neroztavil.

Graficky musel byť svet Severných kráľovstiev orezaný najmä v dohľade do diaľky a v kvalite textúr. Pozemné textúry sú prakticky bez detailov, vývojári sa ale snažili zachovať detaily na postavách. Preto si aj v Switch verzii budete užívať príbeh a množstvo prestrihových scén, ktoré nie sú tak hnusné, ako by sa mohlo zdať. Grafické obmedzenia prakticky nemajú vplyv na to, akým spôsobom si hru užijete, rozhovory sú znova plnohodnotné, kvalitné a plne animované.

To nie je všetko, čo vývojári zachovali. Nechýbajú efekty počasia, siný vietor, aj dynamické objekty, či náznak deštrukcie. Prekvapila ma aj prítomnosť volumetrických svetiel, pri cválaní lesom sa slnečné lúče prerezávajú pomedzi stromy, presne ako v iných verziách. Skvele to dotvára atmosféru.

The Witcher 3 vyniká najmä v príbehu a špičkovej hrateľnosti. Môžem vám garantovať, že Switch verzia neprišla o žiadne čaro pôvodnej hry. Desiatky hodín utopíte nie len v hlavnej príbehovej línii, ale aj v množstve výborných vedľajších questov a napokon v rozsiahlych DLC. Blood and Wine a Hearts of Stone potešia najmä tých, ktorí tieto datadisky neprešli na svojej pôvodnej platforme.

Ak ste Zaklínača nikdy predtým nehrali a máte doma aj inú platformu, ako je Switch, asi by ste sa pripravili o vizuálny zážitok, kebyže si radšej vyberiete takto graficky osekanú verziu. Ale pre majiteľov Nintendo Switch je to jedna z možností, ako si vychutnať jedno z najlepších RPG a to bez herných obmedzení. Gameplay sa totiž absolúrne nezmenil a vývojárom sa podarilo zachovať aj atmosféru sveta The Witcher 3.

The Witcher 3: Complete Edition vyšiel na Nintendo Switch v češtine

The Witcher 3: Wild Hunt

 

Príbeh - 10/10

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 7/10

 

Zvuk - 9/10

8.8/10

Verdikt

Zaklínač je proste klasika, ktorú si skvele vychutnáte aj na cestách. Drastické zmeny v grafike Switch verzie vyváži skvelá hrateľnosť a 150 hodín obsahu.

Recenzovaná verzia: Nintendo Switch

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom The Witcher 3: Wild Hunt vyjde na next-gen

The Witcher 3: Wild Hunt vyjde na next-gen

PlayStation 5 a Xbox One X verzia je vo vývoji.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Zaklínač 3: Divoký Hon - MEGARECENZIA

Zaklínač 3: Divoký Hon - MEGARECENZIA

Jedna z najlepších hier, aké boli kedy vytvorené. 

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Toto je obsah zberateľskej edície Zaklínača 3!

Toto je obsah zberateľskej edície Zaklínača 3!

Včera CD Projekt odhalil nadupaný obsah štandardnej aj zberateľskej verzie, že vlastne ani nevieme, ktorá je ktorá.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Finálny zoznam vylepšení pre Next-Gen update do Witcher 3: Wild Hunt je zverejnený

Finálny zoznam vylepšení pre Next-Gen update do Witcher 3: Wild Hunt je zverejnený

Asi najlepší čas zahrať si celého Witchera od začiatku.