Posledná epizóda

CH Podcast #47 - HiFi Rush, Dead Space Remake, Seriál The Last of Us a Tragédia menom Skull and Bones

02. Február 2023

V našej najnovšej epizóde CentrumHer Podcastu sme začali krátkou rozpravou o The Day Before. Posledné kroky vývojárov totižto robia z nášho staršieho Face2Face článku ba priam až prorocký kúsok.

Vynechať sme nemohli ani hit nedávnych dní - HiFi Rush, ktorý Bethesda vydala v podstate z minúty na minútu. Lukáš sa podelil o svoje dojmy z tejto hry. No v posledných dňoch hral aj Dead Space Remake a tak porozprával čo-to aj o ňom.

Samozrejme, obísť sme nemohli ani seriál The Last of Us, ktorý aktuálne láme rekordy a dočkal sa aj potvrdenia druhej série. A nakoniec sme sa zasmiali na tragikomédií, ktorú v posledných mesiacoch predvádza Ubisoft, najme v súvislosti s hrou Skull and Bones.

Steam Deck 2

Valve oznámilo Steam Deck, prenosú PC konzolu

Zariadenie výkonnejšie ako Switch a len o 70 eur drahšie.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

16. Júl 2021

Spoločnosť Valve v noci oznámila Steam Deck. Ide o handheldové zariadenie s operačným systémom Linux a predinštalovaným SteamOS, ktoré je schopné spustiť všetky Steam hry vo vašej knižnici a omnoho viac. Linux verzia Proton totiž dokáže spustiť aj klasické Windows aplikácie bez nutnosti portovania a tak si užívatelia na Steam Deck môžu nainštalovať aj iné Windows aplikácie, pripojiť si myš a klávesnicu.

Valve zariadenie dizajnovalo tak aby dosiahli čo najnižšiu cenu. Vstupná cena Steam Deck je 419 eur a dátum vydania bol stanovený na December 2021. Je to len o 70 eur viac, ako si zapýta Nintendo za nový Switch OLED model.

Valve stanovilo pre Steam Deck agresívnu cenu

Za cenu 419 eur dostanete 64GB eMMC handheld so 4-jadrovým AMD Zen 2 procesorom, grafikou AMD DRNA 2 a 16GB LPDDR5 RAM. Za cenu 549 eur bude k dispozícii rýchlejšia, 256GB NVMe SSD verzia. Najrýchlejšia verzia s 512GB NVMe SSD diskom stojí 679 eur. Pamäť si môžete rozšíriť o vlastnú rýchlu pamäťovú kartu.

Displej ponúka veľkosť 7 palcov, čo je rovnako ako OLED verzia Nintendo Switch. Má však vyššie rozlíšenie - 1280x800 pixelov pri 60Hz. Displej je dotykový.

Ovládače sú priamo zabudované do tela Steam Deck. Páčky sú paralelné, smerový kríž je naľavo a štyri tlačidlá napravo. Pod páčkami nájdeme dve dotykové plochy, podobne ako na Steam ovládači. Vzadu sú štyri tradičné trigger tlačidlá, plus ďalšie štyri ploché tlačidlá.

So Steam Deck môžete využiť aj klasické gamepady a slúchadlá pripojené cez bluetooth alebo USB-C. USB-C konektor tiež slúži na pripojenie do akéhokoľvek USB-C hubu pre monitor klávesnicu a myš. Valve spustí do predaja aj oficiálny dok. Externe tento handheld zvládne poháňať 8K monitor pri 60Hz a 4K monitor pri 120Hz.

Batéria Steam Deck vydrží 2-8 hodín

Podľa Valve toto zariadenie obsahuje 40Wh batériu, ktorá je schopná vydržať až osem hodín hrania. To je však asi maximálna dosiahnuteľná hranica, pretože pri hraní Portal 2 na 60FPS batéria vydrží len dve hodiny. Ak si hru spomalíte na 30FPS, vydrží vám 5-6 hodín. Pri hraní na nabíjačke samozrejme nebudete mať žiadny problém.

V praxi sa pri spustení Steam Deck stačí prihlásiť do svojho Steam účtu a môžete si zahrať akúkoľvek hru. Možnosťou je aj Steam Remote Play, kedy si môžete streamovať svoje Steam hry priamo do Steam Deck. Celá knižnica, uloženia, správy, chaty aj voice komunikácia je synchronizovaná so Steamom.

Predobjednávky budú spustené dnes na stránke Steamu.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Pridajte sa do našej CentrumHer.eu Steam skupiny

Pridajte sa do našej CentrumHer.eu Steam skupiny

Naše kurátorske recenzie vám môžu pomôcť pri výbere hry.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom PC verzia Returnal by mala bežať aj na Steam Decku

PC verzia Returnal by mala bežať aj na Steam Decku

Aktualizované informácie z databázy.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Na Steame prebiehajú jesenné zľavy, a taktiež môžete hlasovať o nomináciu Steam hry roka

Na Steame prebiehajú jesenné zľavy, a taktiež môžete hlasovať o nomináciu Steam hry roka

Správny čas nakúpiť nejaké tie hry?

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Steam Deck je váš nový prenosný Xbox, stačí si ho preinštalovať

Steam Deck je váš nový prenosný Xbox, stačí si ho preinštalovať

Valve otvorilo systém a tak si tam môžete nainštalovať čo chcete.