Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Steam Deck 2

Valve oznámilo Steam Deck, prenosú PC konzolu

Zariadenie výkonnejšie ako Switch a len o 70 eur drahšie.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Spoločnosť Valve v noci oznámila Steam Deck. Ide o handheldové zariadenie s operačným systémom Linux a predinštalovaným SteamOS, ktoré je schopné spustiť všetky Steam hry vo vašej knižnici a omnoho viac. Linux verzia Proton totiž dokáže spustiť aj klasické Windows aplikácie bez nutnosti portovania a tak si užívatelia na Steam Deck môžu nainštalovať aj iné Windows aplikácie, pripojiť si myš a klávesnicu.

Valve zariadenie dizajnovalo tak aby dosiahli čo najnižšiu cenu. Vstupná cena Steam Deck je 419 eur a dátum vydania bol stanovený na December 2021. Je to len o 70 eur viac, ako si zapýta Nintendo za nový Switch OLED model.

Valve stanovilo pre Steam Deck agresívnu cenu

Za cenu 419 eur dostanete 64GB eMMC handheld so 4-jadrovým AMD Zen 2 procesorom, grafikou AMD DRNA 2 a 16GB LPDDR5 RAM. Za cenu 549 eur bude k dispozícii rýchlejšia, 256GB NVMe SSD verzia. Najrýchlejšia verzia s 512GB NVMe SSD diskom stojí 679 eur. Pamäť si môžete rozšíriť o vlastnú rýchlu pamäťovú kartu.

Displej ponúka veľkosť 7 palcov, čo je rovnako ako OLED verzia Nintendo Switch. Má však vyššie rozlíšenie - 1280x800 pixelov pri 60Hz. Displej je dotykový.

Ovládače sú priamo zabudované do tela Steam Deck. Páčky sú paralelné, smerový kríž je naľavo a štyri tlačidlá napravo. Pod páčkami nájdeme dve dotykové plochy, podobne ako na Steam ovládači. Vzadu sú štyri tradičné trigger tlačidlá, plus ďalšie štyri ploché tlačidlá.

So Steam Deck môžete využiť aj klasické gamepady a slúchadlá pripojené cez bluetooth alebo USB-C. USB-C konektor tiež slúži na pripojenie do akéhokoľvek USB-C hubu pre monitor klávesnicu a myš. Valve spustí do predaja aj oficiálny dok. Externe tento handheld zvládne poháňať 8K monitor pri 60Hz a 4K monitor pri 120Hz.

Batéria Steam Deck vydrží 2-8 hodín

Podľa Valve toto zariadenie obsahuje 40Wh batériu, ktorá je schopná vydržať až osem hodín hrania. To je však asi maximálna dosiahnuteľná hranica, pretože pri hraní Portal 2 na 60FPS batéria vydrží len dve hodiny. Ak si hru spomalíte na 30FPS, vydrží vám 5-6 hodín. Pri hraní na nabíjačke samozrejme nebudete mať žiadny problém.

V praxi sa pri spustení Steam Deck stačí prihlásiť do svojho Steam účtu a môžete si zahrať akúkoľvek hru. Možnosťou je aj Steam Remote Play, kedy si môžete streamovať svoje Steam hry priamo do Steam Deck. Celá knižnica, uloženia, správy, chaty aj voice komunikácia je synchronizovaná so Steamom.

Predobjednávky budú spustené dnes na stránke Steamu.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom O pár dní začína Steam Spring Sale 2023

O pár dní začína Steam Spring Sale 2023

Steam spúšťa jarný výpredaj.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Steam vám povie, ktoré hry sa oplatí si zahrať na Decku

Steam vám povie, ktoré hry sa oplatí si zahrať na Decku

A tiež vás upozorní na tie, ktoré by sa vám dobre nehrali.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Koľko tisíc hier vyšlo na Steame za rok 2019?

Koľko tisíc hier vyšlo na Steame za rok 2019?

Steam je stále smetisko, ale trend sa spomaľuje.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Valve vydalo návod, ako rozobrať Steam Deck

Valve vydalo návod, ako rozobrať Steam Deck

Pozrite sa do vnútorností Steam Decku.