Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Helldivers 2 Steam PSN

Všetko, čo treba vedieť o kauze Helldivers 2 s PSN účtom na PC

Otázky a odpovede.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Včera sa u nás na Facebooku rozbehla ostrá diskusia plná nadávok, kde proti sebe bojovali dve strany - tí, ktorí obhajujú Sony v protizákazníckych praktikách a tí, ktorí podporujú nespokojných hráčov a vývojárov hry.

Keďže nemáme čas, ani priestor naše články aktualizovať každých 5 minút ráno aj večer na základe nových informácií a boli sme obvínení, že si nezisťujeme informácie, pripravili sme prehľadný článok o všetkom, čo treba vedieť o kauze Helldivers 2 na PC pred tým, než pôjdete do ostrej diskusie. 

Dúfame, že tento článok vám nestranne objasní, v čom spočíva problém, ktorí hráči vyjadrujú v negatívnych recenziách na Steame. 

Aktualizácia 6.5.2024: Sony oficiálne oznámilo, že pripojenie PSN účtu k PC verzii Helldivers 2 nebude vyžadovať

Helldivers 2

Sony zrušilo požiadavku pripojiť PSN účet k PC verzii Helldivers 2!

Pôvodný článok:

O čo vlastne ide?

3.5.2024 na Steame vyšlo oznámenie, že všetci noví hráči PC verzie Helldivers 2 sa budú musieť od 6.5.2024 prihlásiť na PlayStation Network účet (PSN účet). Existujúci hráči majú čas do 4.6. Ak PSN účet nemajú, môžu si ho zadarmo vytvoriť behom niekoľkých minút. Povinnosť vytvoriť si PSN účet budú mať všetci PC hráči Helldivers 2, bez ohľadu na to, či majú nejakú PlayStation konzolu, alebo nie. 

Funkcia prepojenia PC hry Helldivers 2 s PSN účtom bola dostupná v hre už od vydania, ale bola dobrovoľná, čo bolo uvedené aj vo FAQ ku hre. 

Kto o tom rozhodol?

Vývojári na Discorde potvrdili, že rozhodnutie pridať požiadavku na PSN urobilo Sony. 

Prečo Helldivers 2 začali bombardovať negatívnymi recenziami? 

Keďže väčšina všetkých hráčov Helldivers 2 je na platforme PC, je možné, že mnohí z nich ani konzolu PlayStation nemajú. Nechcú si tak zakladať ďalší účet v spoločnosti, ktorá je známa únikmi osobných údajov a rôznymi hackmi. 

Druhým dôvodom nespokojnosti je fakt, že pri kúpe hry nebol PSN účet povinný. Povinnosť zavádza Sony až teraz a to pre nových, aj existujúcich hráčov. Všetko v hre fungovalo doteraz aj bez PSN účtu.

Tretím dôvodom je, že PSN účet v niektorých krajinách nie je možné oficiálne registrovať. Na registráciu je preto nutné použiť VPN a zadať falošné údaje o adrese, čo je podľa dnešných podmienok služby porušením týchto podmienok. 

Dnes, 5.5.2024 má Helldivers 2 na Steame hodnotenie 21% zo 176-tisíc nedávnych recenzií a behom dvoch dní pribudlo 127-tisíc negatívnych recenzií. Celkové hodnotenie hry spadlo na 55%.

Reakcia vývojárov

Šéf štúdia Arrowhead najskôr zverejnil status, v ktorom vyjadril smútok nad negatívnymi recenziami. V ďalšom statuse všetkých nespokojných hráčov nasmeroval na stránky PlayStation a na podporu PlayStation. 

Komunitný manažér Spitz na Discorde zverejnil niekoľko správ ohľadom situácie. Podľa neho celý vývojársky tím nesúhlasí s týmto krokom. Od Sony požadujú riešenie pre ľudí, ktorí si nemôžu vo svojej krajine vytvoriť PSN pre hranie. Potvrdil, že obchádzanie tohto nariadenia môže byť porušenie ToS (podmienky služby) PSN. Tiež napísal, že hráči, ktorí zanechajú negatívnu recenziu, im dodávajú viac sily na vyjednávanie so Sony

Niektorí komunitní manažéri si na Twitteri uzamkli alebo vymazali svoje profily a na požiadavky komunity nereagujú. 

Reakcia Steamu - vracajú peniaze aj po desiatkach odohraných hodín

Niektorí hráči začali na Steame žiadať o vrátenie peňazí, keďže si PSN účet zakladať nechcú a teda hra bez neho bude nehrateľnou. Mnohí užívatelia potvrdili, že Steam im vrátil peniaze, aj keď mali odohrané desiatky hodín. 

Reakcia Sony - hru sťahujú z predaja v krajinách, v ktorých nie je podpora PSN

Sony dnes aktualizovalo obchod Steam o malý update, ktorým obmedzujú predaj hry vo väčšine krajín na svete. Na blacklist sa dostalo 177 krajín sveta, kde PSN služba nie je dostupná a v týchto krajinách už nie je možné si hru zakúpiť. Je medzi nimi takmer celá Afrika, Vietnam, Venezuela, Uzbekistan, Tunisko, Srbsko, Filipíny, Bielorusko a ďalšie. 

Hráči, ktorí majú zakúpenú hru v týchto krajinách a nemajú PSN, stratia prístup k hre úplne a budú nútení požiadať o vrátenie peňazí. 

V niektorých krajinách hra dnes prestala fungovať úplne. Na Reddite sa objavilo video hráča z Filipín, ktorému hru už nejde spustiť, keďže jeho krajina je na blackliste. 

Prečo si ľudia proste nezaložia PSN? Napríklad v UK?

"Mám UK PSN už desať rokov a v pohode fungujem..." píše mnoho komentárov aj u nás na Facebooku. Podľa podmienok služby PSN je uvádzanie falošných údajov o bydlisku/krajine porušením podmienok služby a spoločnosť Sony si vyhradzuje právo takýto účet zabanovať. V zásade však vieme, že za toto človek bežne nedostane ban. 

V niektorých krajinách sveta je pre založenie PSN účtu potrebné telefónne číslo alebo občiansky preukaz pre potvrdenie veku a bydliska. Napríklad dnes v UK a Írsku.

V iných krajinách nie je možné založiť si PSN cez webový prehliadač. Napríklad na Ukrajine je možné vytvoriť si PSN len cez konzolu PlayStation 4 alebo PlayStation 5.

Dnes ale už poznáme prípady, že hráč v Číne si vytvoril PSN účet cez VPN a následne v Steam hre nalinkoval tento PSN účet do Helldivers 2. Po nalinkovaní VPN účtu dostal v hre ban pre porušenie TOS.

Prečo to SONY robí?

Helldivers 2 je najpopulárnejšia online hra, akú Sony kedy vydalo. Bola by hlúposť túto komunitu nezapojiť do siete PlayStation Network, aj keď sú to väčšinou PC hráči.

Navyše, Sony u konzolistov PlayStation narazilo na strop, uplynulé roky počet aktívnych užívateľov PSN nerastie ale stagnuje. Ku koncu roka 2023 bolo v PSN zhruba 123 miliónov aktívnych užívateľov. Helldivers 2 na PC si podľa SteamSpy kúpilo viac ako 20 miliónov hráčov, čo by počet aktívnych hráčov na PSN rapídne zvýšil. Rastúci počet aktívnych hráčov teší investorov.

Prečo ľudia nechcú účet PSN?

Mnoho PC hráčov proste nechce PSN účet z niekoľkých dôvodov:

  • Nevlastnia ani neplánujú vlastniť konzolu PlayStation
  • Hru si zakúpili bez nutnosti mať PSN a funguje cross-platform aj cross-progress
  • Odovzdanie osobných údajov nedôveryhodnej spoločnosti. Od roku 2008 bola firma cieľom hackerov už desať krát, vždy sa podarilo z firmy vyniesť citlivé dáta. V roku 2023 napríklad unikli osobné údaje 6791 zamestnancov a v Decembri 2023 unikli terabajty dát z Insomniac Games

Aj Sea of Thieves na PS5 vyžaduje Microsoft účet, tak čo?

Hra Sea of Thieves bola vydaná 30.4.2024 a Microsoft požiadavku o pripojení MS účtu na PS5 komunikoval pred vydaním. Hráči tak mali niekoľko týždňov na to, aby prehodnotili, či si chcú Sea of Thieves kúpiť, aj keď na hranie budú potrebovať Microsoft účet. 

To isté platí o hrách od EA, Ubisoft, či Blizzard - k hraniu väčšinou potrebujete ďalší účet. Hráči sa však o tom dozvedia vždy pred vydaním.

Sea Of Thieves PS5 Microsoft Account

Pre hranie Sea of Thieves na PS5 sa budete musieť prihlásiť ku kontu Microsoft

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený