Za hackerským útokom na Microsoft, Nvidiu, Ubisoft stojí aj 16-ročný chalan

24 marca, 2022 Lukáš Kanik

Stopy vedú k viacerým tínedžerom.

Keď som mal 16 rokov, tak som si vedel akurát tak stiahnuť crack do hry, ktorú som si nemal za čo kúpiť. Nuž, doba je iná. Dnešná mládež na internetoch dokáže prelomiť aj ochranu tak veľkých technologických gigantov, akým je Microsoft.

Počas uplynulých dní hackerská spoločnosť Lapsus$ hackla niekoľko technologických firiem, vrátane Samsungu, Vodafone, Ubisoft, Nvidia a Microsoft. Z Nvidie ukradli zdrojový kód k technológii DLSS, zo Samsungu sa im podarilo stiahnuť algoritmus využívaný na spracovanie biometrie a z Microsoftu si stiahli zdrojové kódy Cortana a Bing. Spoločnosti už útoky potvrdili, no veľké škody to nepredstavuje.

Vyšetrovanie skupiny Lapsus$ zaviedlo úrady k prvým cieľom. Jedným z nich je len 16-ročný chalan z Oxfordu, UK, ktorý býva v dome so svojou mamou. Tá vraj o ničom nevie, chlapec zatiaľ obvinený nebol.

Podľa štyroch vyšetrovateľov, ktorí sa prípadom zaoberajú, je práve on zodpovedný za zosnovanie celého útoku. Ďalším spolupáchateľom má byť ďalší tínedžer z Brazílie. Adresy niekoľkých podozrivých zo skupiny Lapsus$ zverejnila konkurenčná hackerská skupina na sociálnych sieťach.

Motívom hackerských útokov boli podľa dostupných informácií peniaze a uznanie.

Hacker ukradol z Opensea NFT JPG-čka za milióny dolárov

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.