Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Deň 3.: Ďalších 10 zaujímavosti z aktuálneho súboja FTC vs. Microsoft na súde

Aj nový týždeň začal zaujímavo.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Activision Blizzard logo

Začalo druhé kolo súdneho pojednávania vo veci Microsoft+Activision, tento krát sa na súde "objavil" aj Jim Ryan cez videokonferenciu. Boli odhalené nové dokumenty a výpovede, ktoré nám priblížili fungovanie korporátov Microsoft aj Sony.

Ak vás téma zaujíma a chcete sa dozvedieť pikošky okolo tohto súdu, odporúčame si prečítať náš prvý aj druhý súhrn udalostí. Všetko potom nájdete pod tagom Microsoft.

10 zaujímavostí z vypočúvania Microsoftu pred súdom - Deň 3.

Matt Booty v roku 2019: Sme v unikátnej pozícii vyradiť Sony z podnikania

Matt Booty, šéf Xbox Game Studios v roku 2019 takto v emaili inštuoval Tima Stuarta, šéfa financií Xboxu: "Sme vo veľmi unikátnej pozícii vyradiť Sony z podnikania našimi nákupmi." Narážal na fakt, že už v roku 2019 mal zhruba 2 až 3 miliardy v cashi na to, aby nakúpili nejaké štúdiá a urobili si pred Sony náskok. Nákupy začali skôr, už v roku 2018 kúpili naraz niekoľko štúdií, vrátane Ninja Theory.

Ninja Theory Hellblade 2

Poznáme cenu, za ktorú Microsoft kúpil štúdio Ninja Theory

Microsoft obetoval predaje Xbox Series X, komponenty vrazil do Cloudu

Email Phila Spencera a Tima Stuarta zase odhaľuje, že Microsoft sa rozhodol obetovať predaje konzoly Xbox Series X od uvedenia na trh. Phil veril, že investícia do Cloudu sa oplatí, keďže ani Amazon Luna ani Google Stadia nedokázali preraziť. Konzoly Xbox Series X neboli dostupné v obchodoch, lebo Microsoft sa rozhodol ich poslať do cloudových datacentier, kde prehrávajú XCloud hry.

Šéf PlayStationu na súd poslal len nahrané video, hoci to má pol hodinu jazdy z kancelárie

Arogancia alebo sa bojí priameho kontaktu s Microsoftom? PlayStation Boss, Jim Ryan totiž na súd s FTC a Microsoftom poslal výpoveď vo forme dopredu nahraného videa. Video malo 70 minút. Hoci súd v San Franciscu má len pol hodinu autom z kancelárie PlayStationu, radšej sa rozhodol navštíviť Hidea Kojimu.

Jim Ryan: Xbox sa v US predáva, lebo sa tam strieľa

Šéf PlayStationu dostal otázku, prečo má Xbox v USA tak dobrú reputáciu. Podľa neho preto, že Američania radi strieľajú a Xbox hry boli vždy spojené so strieľaním (COD, HALO...): "Mnohé z ich hier obsahujú prvky strieľania a online multiplayeru. Oba tieto prvky sú zvyčajne populárnejšie v USA ako mimo USA."

Čo si myslí Sony o Starfield?

Jim Ryan dostal otázku, čo si myslí o Xbox exkluzivitách ako Redfall: "Nepáči sa mi to, ale nebudem sa kvôli tomu hádať."
A čo Starfield?
"Nepáči sa mi to, ale nepovažujem to ako protikonkurenčné."

Podľa Ryana, vydavatelia nemajú radi Game Pass

Hoci dnes existujú desiatky štúdií, ktoré sa vďaka Game Passu stali úspešné (niektoré aj vďaka PS Plus napríklad), Jim Ryan si myslí, že vydavatelia nemajú radi Game Pass. Vraj je to bežný názor vydavateľov, pretože hodnota Game Passu je deštruktívna. Ryan si myslí, že Activision by Call of Duty nikdy nedal do Game Passu, ak by táto transakcia neprešla. No ale ak nemajú vydavatelia radi Game Pass, tak nemajú radi ani PS Plus, či?

Xbox PC Game Pass Invite Friends

Xbox spustil trial do PC Game Pass až pre piatich priateľov zdarma

Xbox, Sony, Google a sudkyňa si myslia, že Cloud nie je samostatný trh

Podľa Sony, Cloud začne byť súčasťou ich biznisu najskôr v roku 2025. Podľa výpovede zástupcov Google aj Xboxu, cloud nie je niečo, na čo sa treba pozerať ako na samostatný trh. Potvrdila to aj sudkyňa Corleyová, podľa ktorej definícia cloudu od FTC (a CMA) je nesprávna. Podľa sudkyne, knižnica hier, cloud hranie a tradičné hry sú len rozdielne možnosti platby a distribúcie za hry a nie samostatný trh.

Sony sa nechce deliť s Microsoftom o informácie o PlayStation 6

Jim Ryan prirodzene reaguje na otázky, prečo Microsoftu neumožnil získať devkity PS5 pre vývoj optimalizovanej verzie Minecraft. A rovnakú politiku chce uplatiť aj pri vývoji PlayStation 6: "Jednoducho sme nemohli riskovať, že k týmto informáciám bude mať prístup spoločnosť, ktorú vlastní priamy konkurent."

Microsoft uvažoval nad kúpou ďalších 16 štúdií

Microsoft mal v hľadáčiku aj ďalšie štúdiá a vďaka kauze sme sa dozvedeli, o ktorých firma uvažovala. Sú medzi nimi Ember Lab (Kena: Bridge of Spirits), Facepunch Studios (Rust), Fatshark (Vermintide), Ghost Ship Games (Deep Rock Galactic) ale aj Hello Games (No Man's Sky) a Mindfish (No Man's Sky).

Ryan: Nintendo je lacná konzola pre deti

Microsoft a FTC sa rozchádzajú v názore, či Nintendo Switch je porovnateľný konkurent Xboxu. Jim Ryan si myslí, že Nintendo súčasťou úplne iného trhu. "Hardvérová technológia spoločnosti Nintendo je oveľa menej sofistikovaná ako technológie PlayStation alebo Xbox. Jej hardvér sa zvyčajne predáva za nižšiu cenu a jej publikum je skôr mladšie."

Kauzu budeme aj naďalej sledovať.

Xbox activision blizzard king logo

Deň 2.: Ďalších 10 zaujímavosti z aktuálneho súboja FTC vs. Microsoft na súde

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry