Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Epic Games za nekalé praktiky zaplatí cez pol miliardy dolárov

Vládne nariadenie spoločnosti pre Fortnite.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Epic Games Store

Spoločnosti Epic Games bola udelená rekordná pokuta pre nekalé praktiky, ktoré vyhodnotila federálna komisia v Spojených Štátoch. Firma musí zaplatiť 520 miliónov dolárov, na čom sa s úradmi dohodla ako mimosúdne vyrovnanie. Tvorcovia Fortnite totiž vraj porušili zákon o ochrane maloletých. 

Epic Games do hry Fortnite vytvorili systémy, takzvané "čierne postupy," vďaka ktorým užívatelia vykonali množstvo nechcených platieb. Cieľom týchto praktík boli najmä deti, ktoré v hre mohli nakupovať bez autorizácie dospelých. 

Napríklad hráči mohli spraviť nechcené nákupy stlačením tlačidla počas loadingu, počas prebudenia konzoly zo spánku, počas prehliadania si položky v obchode a pri iných činnostiach. Deti mohli nakupovať itemy bez akéhokoľvek upozornenia a schválenia rodičmi. 

Podľa oficálnych dokumentov sa firma Epic Games dopustila aj nelegálneho zbierania dát maloletých hráčov bez súhlasu zodpovednej osoby. Rodičom, ktorí žiadali zmazanie osobných údajov ich detí z databáz Epicu, boli hádzané polená pod nohy a často sa im ani nepodarilo tieto údaje zmazať. 

Za vinu sa firme kladie aj to, že v hre je defaultne zapnutý voice chat. Deti sú tak vystavované obťažovaniu hneď, ako sa dostanú do hry, pretože ich je v hre počuť. 

Epic Games zaplatí pokutu 275 miliónov dolárov za vyššie spomenuté veci a ďalších 245 miliónov dolárov vráti postihnutým osobám, ktoré v hre vykonali neautorizované nákupy. 

Ide o historicky najvyššiu pokutu v hernej sfére, ktorú udelila FTC, americká obchodná komisia. 

Sony PlayStation Logo

Sony PlayStation čelí žalobe za 5 miliárd libier: „Okradli 9 miliónov zákazníkov“

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik Hviezda

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Najpopulárnejšie hry