Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Sony Call of Duty PS5 Exclusivity

Face2Face: Sony si kope vlastný hrob len kvôli COD

Očierňuje veľkých hráčov v hernom priemysle.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Najnovšie zverejnené dokumenty britskej vládnej agentúry CMA nám odhalili komentáre spoločností Sony aj Microsoft k akvizícii Activisionu. Obe spoločnosti dodali CMA desiatky strán komentárov k rôznym vyjadreniam, ktoré CMA napísala do svojho posudku. Ten je veľmi silne naklonený spoločnosti Sony a niektoré slová CMA vyzerajú, akoby ich napísal niekto priamo so Sony.

Firma sa totiž bojí jednej jedinej veci - že Microsoft stiahne Call of Duty z platformy PlayStation a Sony tak príde o významný zdroj príjmov. Call of Duty je totiž najpredávanejšia hra na PlayStation Store už niekoľko rokov a z každého predaného kusa, z každého DLC alebo skinu, Sony dostáva 30%.

Navyše, ak Microsoft získa Activision, Call of Duty bude vychádzať v Game Passe, ktorého predplatné stojí 10 eur mesačne. Zatiaľ čo plná hra stojí 80 eur na PS Store. Sony sa bojí, že ľudia vďaka tomu presedlajú z PlayStationu na Xbox len kvôli COD.

Sony kydá nie len na Microsoft, ale aj na ďalšie firmy

Japonská firma bojuja o Call of Duty všetkými spôsobmi. Hru ospevuje tak, ako keby to bol jediný úspešný titul v hernom priemysle a jediná hra, kvôli ktorej si ľudia kupujú konzoly. O Call of Duty hovorí ako o neporaziteľnej značke a pri tejto príležitosti prakticky zosmiešnili aj firmu EA.

Komentár Sony k EA a Battlefieldu: "Spoločnosť Electronic Arts - jeden z najväčších vývojárov po Activisione - sa už mnoho rokov snaží vytvoriť konkurenciu pre Call of Duty so svojou sériou Battlefield. Napriek podobnostiam medzi Call of Duty a Battlefield - a napriek tomu, že EA má za sebou úspešný vývoj iných úspešných AAA sérií (ako napríklad FIFA, Mass Effect, Need For Speed a Star Wars: Battlefront) - sa sérii Battlefield nedarí držať krok. Séria Battlefield predaja len 88,7 miliónov kusov a COD predalo 400 miliónov."

To rovno Sony môže povedať, že Fortnite nie je úspešný, lebo nezarába toľko ako COD. Alebo že Xbox nie je konkurencie schopná konzola, lebo sa nepredáva tak ako Nintendo. Samozrejme, že COD je veľká značka, ale od právnikov Sony nie je celkom v poriadku, zhadzovať iné značky pre to, že nedosiahli taký úspech.

Pokrytec

Sony komentuje rôzne prakticky, O KTORÝCH SI MYSLÍ že bude robiť Microsoft keď kúpi Activision. Pritom oni ich robia už teraz a hráči im to žerú. Napríklad Sony si myslí, že Microsoft sa chystá zvýšiť ceny konzol aj predplatného. Pritom Sony bol jedným z prvých vydavateľov, ktorý zvýšil ceny hiern na 79,99€, zvýšil cenu konzoly o 50€ a za upgrade hry z PS4 na PS5 pýta 10 eur.

Sony si tiež myslí, že kúpa Activisionu vyústí do exkluzivity pre Microsoft. To vážne toto? Však Sony nič nerobí, len promuje exkluzívny obsah Call of Duty na PS5, nový Final Fantasy bude exkluzivitou na PS5 na 6 mesiacov a čo je vrchol, Sony platí vývojárom za to, aby svoje hry ani nedávali do Game Passu. A podľa informácií Microsoftu, blokuje aj príchod COD do Game Passu

Prehľad praktík, ktoré Sony kritizuje ale robí ich:

- zvýšili ceny hardvéru dva roky po vydaní
- ceny hier zvýšili na 80 eur
- kúpili 7 štúdií za rok
- zamykajú exkluzívny obsah pre PlayStation
- platia vývojárom aby svoje hry nedávali do Xbox Game Passu
- zamykajú niektoré hry iných vydavateľov exkluzívne pre PlayStation (Square Enix)
- zamykajú značky exkluzívne pre PlayStation (Bloodborne)
- účtujú vývojárom poplatok ak v hre spustia cross-play
- pýtajú peniaze za upgrade PS4 verzie na PS5
- v zákazníckej podpore uprednostňujú hráčov ktorí platia viac

Je jedno či Microsoft vyhrá, Sony bude mať problém

Sony už nahádzalo toľko špiny na Microsoft, že predpoveď do budúcna je jasná. Ak Microsoft vyhrá, COD ostane na PlayStatione, ale v Game Passe bude skoro zadarmo.

Ak Microsoft prehrá, bude mať V CASHI 68 MILIÁRD DOLÁROV, ktoré môže minúť na čo len chce. Poskupuje všetky štúdiá, ktoré pre PlayStation doteraz robili exkluzivity, teda Square Enix, From Software, Capcom a tonu ďalších. Xbox Game Studios bude silnejšie, než kedykoľvek predtým. Xbox už teraz ovláda PC trh a nečudovali by sme sa, ak by sa Game Pass dostal aj na Nintendo. Microsoft využije všetky svoje prostriedky na to, aby sa Sony pomstil a pre Sony budú nasledujúce roky veľmi tvrdé.

A to všetko len kvôli Call of Duty.

Viac kritických článkov nájdete v sekcii Face2Face

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články