Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Fractal-Design-Ion-660P-Recenzia-Test

Fractal Design Ion+ 660W Platinum - Recenzia

Test platinového zdroja Ion+ od Fractal Design.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Fractal Design nedávno na trh uviedol zdroje rady Ion+ Platinum, ktorými atakuje najnižšie cenovky zdrojov rovnakej kategórie. Zároveň však rieši tonu nedostatkov lacnejších zdrojov ako hlučnosť, ťažkopádna kabeláž a modulárnosť, pričom vám výrobca na zdroj poskytne nadštandardnú, 10-ročnú záruku. 

Do redakcie sa k nám dostal zdroj Fractal Design Ion+ 660W Platinum. Ide o zdroj s výkonom 660W a certifikáciou 80 PLUS Platinum, takže podľa papierov ide o vysoko efektívny zdroj, ktorý premieňa na teplo len minimum elektrickej energie. O chladenie sa stará 140mm ventilátor a zároveň si zachováva kompaktné rozmery. Cena tohto zdroja sa pohybuje okolo 115 eur, čo je veľmi, veľmi konkurencieschopné, v porovnaní s inými 650-660W zdrojmi. 

Balenie, dizajn

Fractal Design Ion+ 660W Platinum nám prišiel v pevnej krabici zabalenej v ďalšej extra fólii. Na krabici nájdeme všetko dôležité - certifikát, záruku, informáciu o funkcii Zero RPM ale aj počet jednotlivých káblov a ich dĺžky. Rozhodne potešia aj tri samolepiace pásky, ktoré výrobca pribalil pre lepší cable manažment. Taštičky od zdroja a káblov sú príjemným bonusom.  

Povrch zdroja je vyhotovený do veľmi peknej matnej čiernej úpravy, s dizajnovými líniami a bielym logom výrobcu. Ventilátor je krytý len minimálne, vďaka čomu zdroj nasáva veľké množstvo vzduchu bez odporu. Naopak, výfuková strana je perforovaná dizajnovou mriežkou. Airflow by mal byť dokonale vyvážený aj vďaka usporiadaniu komponentov vnútri. Netrčia tam zbytočné káble, ktoré by airflow blokovali. Naopak, výrobca využil priestor na hliníkové radiátory. 

Na zadnej strane zdroja nájdeme okrem hlavného vypínača a sieťového konektora nálepku s informáciami o napájaní. Na opačnej strane už vidíme vstupy pre modulárne káble. Zľava hore: 24-pinový ATX, 2x 12V PCI-E, na spodnej strane nájdeme 4x SATA a 3x 12V PCI-E vstupy. Okrem toho zaujme aj prepínač Zero RPM Mode. K tomu sa ale dostaneme neskôr. 

“Revolučné” káble UltraFlex, s ktorými sa skvele pracuje

Ak patríte medzi nadšencov, ktorí radi skladajú počítače ako ja, určite vás poteší ponuka kabeláže u tohto zdroja. Fractal Design u rady Ion+ totiž použil “revolučné” káble UltraFlex™. Všetky káble okrem ATX sú ploché a neuveriteľne ohybné - skvele sa s nimi pracuje pri káblovom manažmente a veľmi jednoducho sa dajú tvarovať, zároveň nezaberajú tak veľa miesta na zadnej stene skrinky. Keď som ich držal v ruke, pripadali mi ohybné ako šnúrky do topánok a fakt som nikdy lepšie káble nevidel. 

Samotný ATX kábel pre napájanie základnej dosky je potiahnutý nylonom. Výrobca ohybnosť káblov dosiahol tak, že v kábloch použil tenšie, len 0,88mm vodiče pri zachovaní prietoku napätia. Káble po ohnutí neťahajú ostatné komponenty a nie sú vystavené dlhodobému stresu.

Fractal Design určite poteší aj tým. že CPU kábel má dĺžku až 700mm, čím pohodlne dočiahne k doske aj vo veľkých počítačových skriniach. V tej mojej som kábel dokonca mohol viesť po okraji celej skrinky. Niekoho možno zamrzí, že rozostupy medzi SATA konektormi sú len 120mm oproti bežným 150mm, ale výrobca to nahradil celkovou dĺžkou káblov. Ak máte disky blízko seba, nebude vám to robiť problém. 

Zoznam dodaných káblov k Fractal Design Ion+ 660W Platinum:

 • 1x ATX konektor 20+4 pin (600mm)
 • 1x CPU 4+4 pin EPS12V (700mm)
 • 2x PCIe 6+2 pin (550mm + 120 mm)
 • 1x SATA (650mm + 120mm)
 • 2x SATA (400mm + 120mm + 120mm + 120mm)
 • 1x Molex 4pin (400mm + 120mm + 120mm + 120mm)
 • AC napájací kábel (1400mm)

Dokonale tichá prevádzka

Zdroj je chladený 140mm ventilátorom s FDB ložiskom, ktoré je trochu drahšie ale vyznačuje sa dlhou životnosťou a úplne tichou prevádzkou. Je však možné, že väčšinu času používania PC mimo hrania sa ventilátor nebude točiť vôbec a zdroj nebude vydávať žiadny zvuk. Stačí, že využijete tlačidlo Zero RPM. 

Do zhruba 200W zaťaženia som v tomto móde nezaznamenal nábeh otáčok ventilátora. Od 200W do 400W sa ventilátor roztočí rýchlosťou zhruba 400 otáčok za minútu a tento zvuk je absolútne nepočuteľný. Úroveň 20 decibelov ventilátor dosiahne pri zaťažení 500W, kedy sa roztočí rýchlosťou 700 otáčok za minútu. V maximálnom zaťažení, 650-700W, je ventilátor stále na úrovni okolo 30 decibelov pri 1100 otáčkach, čo je stále veľmi tiché a zdroj bude pravdepodobne najtichší komponent, ktorý budete mať v PC. 

V prípade Zero RPM režimu ide o semi-pasívny režim. Ten nezapne ventilátor dokým to nebude vyložene potrebné a tak zdroj nebudete prakticky počuť vôbec. Nevýhodou je, že tlačidlo je na strane modulárnych konektorov a budete musieť otvoriť skrinku, aby ste sa k nemu dostali. Ak tento režim vypnete, ventilátor sa bude v najnižšej záťaži točiť pri otáčkach 400RPM čo je absolútne nepočuteľné. 

Efektivita hodná platinovej značky

Zdroje v kategórii 80 PLUS® Platinum by mali mať efektivitu 92% pri 50% záťaži a 89% pri 100% záťaži. Ion+ 660P sa do tejto kategórie zmestí s prehľadom. 

 • Záťaž 65 W (10%) - Efektivita 88,75%
 • Záťaž 160 W (25%) - Efektivita 90,34%
 • Záťaž 330 W (50%) - Efektivita 93,68%
 • Záťaž 485 W (75%) - Efektivita 93,24%
 • Záťaž 660W (100%) - Efektivita 92,39%

Pre zaujímavosť, Ion+ 660P zvládne napájať maximálne 743W než sa vypne, pri efektivite 91,7%. Samozrejme, dlhodobé zaťaženie zdroja viac ako 100% nie je zdravé, ale aj tak je efektivita veľmi slušná a tepelné straty prekvapivo nízke. Zdroj poskytuje ochranu pred prepätím, nízkym napätím, preťažením, skratom, vysokým prúdom aj ochranu pred prehriatím. Ďalšie technické detaily nájdete na oficiálnej stránke výrobcu

Kvalitný zdroj, ktorý nesklame

Ak hľadáte vysoko kvalitný tichý zdroj, Fractal Design Ion+ 660W Platinum je jedným z najlepších kandidátov na trhu. V cenovej kategórii 115-120 eur ponúka tento 660W zdroj nadštandardnú, až 10-ročnú záruku čo je dôkazom toho, že výrobca kvalite konštrukcie verí. Zdroj má neuveriteľne tichú prevádzku a aj v záťaži ho prakticky nie je počuť. UltraFlex káble sú vysoko ohybné a tvarovateľné, čo vám pomôže pri cable manažmente. 

Zdroj sa takisto vyznačuje skvelou efektivitou aj vo vysokej záťaži, ponúka rôzne druhy ochrany a nesklame ani ponukou modulárnych káblov. Zo zdroja vám tak nebudú trčať káble, ktoré nepotrebujete. Fractal Design si na zdrojoch Ion+ dal skutočne záležať a to už od spôsobu balenia, cez kabeláž, až po dizajn, či funkcie. K dispozícii v rade Ion+ sú tiež zdroje s výkonom 560W, 760W aj 860W. 

Produkt na recenziu zapožičal Fractal Design.

Fractal Design Ion+

Dizajn

★★★★★

Výkon, hlučnosť

★★★★★

Možnosti, vybavenie

★★★★★

Verdikt

Ak hľadáte vysoko kvalitný tichý PC zdroj, Fractal Design Ion+ 660W Platinum je jedným z najlepších kandidátov na trhu.

5.0

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Fractal Design Celsius+ S36 Prisma - Recenzia

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma - Recenzia

Recenzia špičkového AIO vodného chladenia na procesor.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Fractal Design Meshify 2 - Recenzia

Fractal Design Meshify 2 - Recenzia

Nová skrinka Meshify 2 od Fractal Design poteší možnosťami, priestorom aj cenou.