Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Kauza ukradnutej češtiny má dohru, prekladateľská komunita je rozvrátená

Prečo nespoja svoje sily?

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Starfield Čeština CZ titulky

Ako prví sme vás informovali o kauze ukradnutej češtiny do hry Starfield, ktorú vytvorila streamerka Squiee. Podľa nej, skupina okolo webu Pařanský Ráj urobila češtinu tak, že proste zobrali jej češtinu, zmenili pár riadkov a vydali ju za svoju. Svoje obvinenie podložila aj videom, v ktorom vysvetľovala drobné rozdiely medzi češtinami a ukázala, že sú takmer identické.

Starfield CZ titulky 1

Kauza okolo češtiny do Starfield: Autorke češtiny ju vraj ukradla druhá lokalizačná skupina

Rudolf Pokorný z Pařanského Ráje následne vydal video, z ktorého autorku češtiny obvinil z toho, že nemá s češtinami žiadne skúsenosti, že je nasadený biely kôň a pracuje pre inú prekladateľskú skupinu a že češtiny sú podobné preto, že AI translátor DeepL preložil texty rovnako. Pokorný tiež povedal, že ich programátor po tejto kauze už nechce robiť ďalšie češtiny.

Následne svoju verziu udalostí zverejnil aj Paras z PřekladyHer.eu. Ten totiž tiež vydal testovaciu verziu češtiny Starfield pre študijné účely na GitHube. Paras tvrdí, že Squiee v skutočnosti skopírovala súbor s fontmi z češtiny od PřekladyHer. Zvyšok prekladu urobila sama, vrátane korekcií a drobných úprav. Squiee neskôr urobila aj vlastnú verziu fontov. Za prevzatie fontov v prvej verzii češtiny sa Parasovi ospravedlnila.

Ruda z Přanského Ráje vydal dve videá, v ktorom sa snažil situáciu zahrať do outu. Na YouTube má ešte dve videá, v jednom vystupuje programátor a v druhom vysvetľuje situáciu. Pravdou je, že Pařanský Ráj skutočne skopíroval celú češtinu od Squiee. Rudolf sa v novom videu pochybne ospravedlňuje svojej komunite, nie však streamerke Squiee ani Agraelovi, ktorého tiež kritizoval. Pod videom má stovky komentárov od sledovateľov kanálu Pařanský Ráj, ktorí sú znechutení chovaním Pokorného.

Titulný obrázok Youtube videa

Pařanský Ráj už v minulosti čelil kritike za to, že sa pustil do tradičných prekladateľských tímov, ktorí pracujú dlhé roky na poctivých češtinách. Ľudia tiež spochybňujú kvalitu ich AI češtín aj formu distribúcie - sú nútení chodiť na Twitch stream, pretože len tam môžu získať odkaz na stiahnutie.

Prečo ku*va títo ľudia nespoja svoje sily?

Nechápem však jednu vec. Prečo sa proste títo ľudia nespoja a nevytvoria jednu poriadnu, kvalitnú a stále rýchlu AI češtinu? Nie je nič zlé na tom, keď by bola jedna čeština s podpisom Překlady Her + Pařanský Ráj + Squiee distribuovaná na všetkých kanáloch. Chápem, že každý chce z nej trochu vyťažiť, niekto videnia, niekto prachy na reklame, niekto ju dá za paywall...

Ale pointa AI češtiny nie je zarobiť na preklade z translátoru za pár hodín, ale pomôcť ľuďom, ktorí by si tieto skvelé hry bez prekladu nezahrali. Iné je to, keď prekladatelia robia rok, dva na nejakej češtine, v tom prípade som za to, nech dostanú primerane zaplatené. Ale teraz to vyzerá tak, že každý bojuje proti každému.

Update:

Rudolf Pokorný z Pařanského Ráje sa ospravedlnil Squiee za "ukradnutú" češtinu aj za svoje komentáre. Uznal, že chyba bola na ich strane: "Zase jsem se nechal vytočit, tento krát to bylo úplně zbytečný, takže jsem ze sebe akorát udělal kokota." Mrzí ho, že na Squiee bol pre niekoho neetický a že si myslel, že žena nedokáže urobiť češtinu. 

Titulný obrázok Youtube videa

Starfield Čeština CZ titulky

Starfield čeština je vonku, sťahuj tu

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik Hviezda

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Far Cry 6 čeština je hotová, sťahujte tu

Far Cry 6 čeština je hotová, sťahujte tu

Stiahnite si očkávanú češtinu do Far Cry 6.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Starfield čeština je vonku, sťahuj tu

Starfield čeština je vonku, sťahuj tu

Ide o prvý český preklad hry Starfield.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom České titulky dostane aj Returnal

České titulky dostane aj Returnal

Titulky pre PC verziu sú tesne pred vydaním.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Deathloop čeština je vonku! Sťahujte na PC

Deathloop čeština je vonku! Sťahujte na PC

Deathloop sa dočkal českého prekladu.

Najpopulárnejšie hry