Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Starfield čeština je vonku, sťahuj tu

Ide o prvý český preklad hry Starfield.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Starfield Čeština CZ titulky

Najočakávanejšie RPG od Bethesdy, ktoré vyšlo v early-access 1.9.2023 na PC a Xbox, bohužiaľ neprinieslo oficiálnu češtinu. Trvalo však presne 1 deň na to, aby vznikla prvá čeština do hry Starfield. Už dnes si tak hru môžete užiť v českom preklade ešte pred tým, než bude vydaná profesionálna čeština. 

O prvý CZ preklad sa postarala Twitch streamerka Squiee. Podľa jej slov nejde len o prehnanie anglických textov cez prekladač, ale využila algoritmy na skombinovanie prekladu aj z iných jazykov. Napríklad z nemčiny, vďaka ktorej je zlepšená detekcia gramatiky a oslovenia, skloňovania a vykaniu. 

Starfield čeština funguje na Steam aj Game Pass verzii

CZ titulky sme vyskúšali a skutočne fungujú. Bethesda uľahčila preklad tým, že celý súbor s lokalizáciu zabalila do jedného archívu. Navyše, moderi už teraz vytvorili nástroj, s ktorým je možné vytvoriť lokalizáciu do akéhokoľvek jazyka. Aj vďaka tomu môže časom vzniknúť korektná, profesionálna čeština podobne, ako do hier Skyrim či Fallout 4.

Čeština do Starfield od Squiee bola vytvorené s pomocou AI prekladača, ktorý už sám o sebe ponúka veľmi kvalitný preklad dialógov, popiskov a menu. Preklad sme si vyskúšali a je skutočne dobrý. Je lepší, než ostatné AI češtiny, ktoré za posledné mesiace vznikli do iných hier. 

České titulky sme nainštalovali do Steam aj Game Pass verzie hry Starfield bez problémov. AI preklad však má svoje chyby. Napríklad niekedy mixuje oslovenia - vykanie a tykanie, niektoré slová sú preložené doslovne, aj keď by nemali. Rovnako sú nesprávne nazvané aj niektoré frakcie, napríkald Crimson Fleet. Tieto chybyčky v doslovnom preklade však je možné veľmi rýchlo opraviť.

Sťahuj prvú AI Starfield češtinu

AI čeština do Starfield sa inštaluje cez vlastný inštalátor autorky prekladu. Inštalátor si môžete stiahnuť v dvoch verziách - kompletný preklad hry a preklad dialógov. Prvý inštalátor kompletnej češtiny vám dovolí si vybrať z troch variant priamo pri inštalácii.

Stiahnuť češtinu Starfield V1.3

Stiahnuť češtinu Starfield V1.3 (len dialógy)

Inštaláciou a výberom Steam a Game Pass verzie vás už bude sprevádzať inštalátor. V momente, ako vyjde novšia verzia češtiny do Starfield, vás budeme informovať. 

Všetky ostatné češtiny, o ktorých informujeme, nájdete v našej samostatnej kategórii. Nezabudnite nás sledovať na Instagrame a Facebooku!

Update 3.9.2023:

Kauza okolo češtiny do Starfield: Autorke češtiny ju vraj ukradla druhá lokalizačná skupina. "ParanskyRaj vzali mou češtinu (bez interface) a 1:1 jí vydávají za svojí. Dala jsem si do ní záměrně několik skrytých intekpunkcí / slov / atp, které by AI nikdy neudělala a jsou tam naprosto všechny. Popravdě se cítím být podvedená a nevím co s tím dělat," napísala Squiee na svojom Discorde. 

Starfield CZ titulky 1

Kauza okolo češtiny do Starfield: Autorke češtiny ju vraj ukradla druhá lokalizačná skupina

Baldurs Gate 3 Cestina CZ titulky

Baldur's Gate 3 čeština bude najväčšia v histórii

Starfield Wallpaper 2K_090715

Vyjde Starfield aj na PS5?

Starfield Čeština CZ titulky

Starfield a čeština? Reálna je, komentuje prekladateľ Farflame

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry