Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Kauza okolo češtiny do Starfield: Autorke češtiny ju vraj ukradla druhá lokalizačná skupina

Urobte si názor sami.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Starfield CZ titulky 1

A je tu ďalšia kauza okolo AI češtiny, tento krát do vysoko očakávanej hry Starfield. Je to ďalšia kauza, ktorá rozpútava vojnu medzi prekladateľskými tímami, namiesto toho, aby sa spojili. 

Tento rok sme tu mali kauzu už okolo češtiny Hogwarts Legacy. Tú niekto vytvoril cez AI prekladač DeepL a češtinu uvoľnil krátko po vydaní hry. Na to reagovali prekladateľské skupiny, ktoré sa pustili do slovnej výmeny s autorom AI prekladu. Osočovanie, hádky a komentáre na sociálnych sieťach a fórach nakoniec vyústili do toho, že na scéne skončil jeden z prekladateľských tímov.

Hogwarts Legacy Čeština info 1

Po vydaní AI češtiny Hogwarts Legacy jeden z prekladateľských tímov končí

Autorka prvej češtiny Starfield tvrdí, že druhý tím jej češtinu ukradol a vydáva ju za svoju

Kauza okolo Starfield sa už netýka len komentárov a osočovania, ale aj priamych dôkazov. Streamerka Squiee už za jeden deň stihla vydať prvú češtinu do hry Starfield na PC a vydala ju zdarma pre všetkých na svojich stránkach (linky na stiahnutie češtiny Starfield nájdete tu). Čeština bola vytvorená cez AI prekladať DeepL, Squiee ju mierne upravila drobnými korektúrami a zmenami. 

Hneď na druhý deň svoju češtinu vydala aj skupina ParanskyRaj.cz. Squee dnes tvrdí, že jej server Pařanský Ráj ukradol češtinu a vydal ju za svoju. Zistila to tak, že si porovnala ich preklad a svoj preklad a nie sú tam takmer žiadne rozdiely: 

"Paranskyraj vzali mou češtinu (bez interface) a 1:1 jí vydávají za svojí. Dala jsem si do ní záměrně několik skrytých intekpunkcí / slov / atp, které by AI nikdy neudělala a jsou tam naprosto všechny. Popravdě se cítím být podvedená a nevím co s tím dělat," napísala Squiee na svojom Discorde. 

"V jednoduchosti: přeložili pouze jeden (ten nejmenší soubor), který se jmenuje interface. Zbytek je 1:1. Včetně korektur, které jsem dělala ručně - snažila jsem se i vtipně - a pochybuji, že by někoho napadlo to samé slovo od slova, znak od znaku. To není možné."

Na videu ukázala, že rozdiel medzi jej AI češtinou a AI češtinou od ParanskyRaj nie sú takmer žiadne rozdiely. Vo videu vyskúšala aj porovnanie s AI češtinou od prekladyher.eu a tá je úplne iná. 

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Pařanský ráj mi ukradl češtinu pro Starfield a vydává jí za vlastní

Pařanský ráj mi ukradl češtinu pro Starfield a vydává jí za vlastní

Vyjadrenie druhej strany

Netrvalo dlho a svoje vyjadrenie ku kauze zverejnila aj obvinená strana, ParanskyRaj. Konkrétne Ruda natočil video, v ktorom Squiee vysmial a priniesol svoje argumenty. Podľa neho Squiee pracuje pre nejakú veľkú skupinu ako biely kôň, pretože nie je možné, že by žena bez predchádzajúcich skúseností dokázala preložiť hru za 24 hodín. Ďalších mnoho jeho tvrdení vo videu sú len dojmy a špekulácie.

ParanskyRaj tvrdí, že nemajú dôvod kradnúť niekomu AI češtinu, pretože ich už urobili dva tucty. AI prekladač DeepL vraj všetky texty preloží vždy rovnako, takže preto tam nie sú takmer žiadne rozdiely. Tiež povedal, že ich programátor, ktorý češtinu vytvoril s použitím DeepL, po tejto kauze končí s prekladmi. 

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Prý jsme někomu ukradli přeložené texty!

Prý jsme někomu ukradli přeložené texty!

Kto má pravdu?

Nie sme v pozícii, kedy by sme vedeli vyniesť rozsudok. Pravdu vie len Squee (skutočne mala prvú češtinu Starfield a zatiaľ najkvalitnejšiu) a programátor z Pařanského Ráje, ktorý svoju češtinu pripravil krátko na to. 

Je to však ďalší prípad nevraživosti medzi prekladateľmi. Podľa mňa by mali svoje sily do budúcna spojiť a pripraviť AI češtinu s korektúrami, ktorá by bola vo vysokej kvalitne krátko po vydaní. 

Update 7.9.2023: ParanskyRaj priznal chybu, ako skončila táto kauza sa dozviete v článku. 

Starfield Čeština CZ titulky

Starfield čeština je vonku, sťahuj tu

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (1)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry