Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

ŠOK! Sony kvôli fixke omylom odhalilo tajné dokumenty!

Pohľad na tajomstvá spoločnosti Sony.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Sony Legal Dokumenty Sharpie_061028

Firme Sony sa na súde s FTC a Microsoftom podaril husársky kúsok. Firma totiž omylom odhalila zásadné tajné informácie o svojom biznise v dokumentoch, ktoré boli predložené súdu a ktoré boli sprístupnené aj verejnosti. Tajné informácie v týchto dokumentoch bývajú bežne začiernené elektronicky, aby ich nebolo možné verejnosťou prečítať.

Tajné informácie Sony boli začiernené fixkou a dokumenty potom boli naskenované. Skener pritom zachytil obrysy tajných informácií a pri miernej úprave jasu je možné prečítať aj tajné informácie.

Firma takto omylom odhalila presné čísla o tom, koľko stoja ich hry, ako dlho ich robia, detaily kontraktu Call of Duty, zisky z týchto hier, koľko zamestnancov robí na ich hrách a ďalšie veci. K týmto údajom sa bežne nedostávame.

Súd nariadil stiahnutie týchto dokumentov z verejnej domény ale naštastie si ich ľudia stihli stiahnuť skôr. Nie je ale celkom jasné, či si dokumenty upravovala samotná firma Sony, alebo nejaký pracovník súdu, či externá zastupujúca spoločnost.

Vývoj AAA Sony hier stojí cez 200 miliónov dolárov

Na jednej zo strán firma omylom odhalila presne údaje o vývoji svojich vlastných hier. Napríklad Horizon Forbidden West stál firmu 212 miliónov dolárov a hra bola vo vývoji 5 rokov s 300 full-time zamestnancami.

The Last of Us Part II stál 220 miliónov dolárov a na hre pracovalo cez 200 zamestnancov. Hra bola vo vývoji od roku 2014 do roku 2020. Tieto sumy za hry sú tak vysoké, že sa blížia sume za vývoj GTA V, Rockstar za ňu vysolil 265 miliónov dolárov a to vrátane vývoja aj marketingu. Aby sa Sony vrátili náklady na vývoj, musia tieto AAA hry predať minimálne 3,5-4,5 milióna kusov za plnú cenu.

Prečítaj si aj: Únik detailov ziskov PlayStationu z hier Call of Duty

Aj Microsoftu unikli nejaké dáta

Súd medzičasom opravil aj niektoré dokumenty Microsoftu, ktoré odhalili tajné informácie. Jednou z nich bol napríklad zoznam potenciálnych štúdií, ktoré Microsoft v minulosti plánoval kúpiť. Po úprave tohto dokumentu je už takmer všetko začiernené.

Avšak tieto informácie už sú na internete, keďže boli zverejnené na oficiálnom portáli a my tak zase máme možnosť nahliadnuť do podnikania týchto firiem.

Activision Blizzard logo

Deň 3.: Ďalších 10 zaujímavosti z aktuálneho súboja FTC vs. Microsoft na súde

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry