Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Xbox Activision Blizzard

SPRÁVA DŇA: Microsoft prevzal Activision Blizzard

Activision a Blizzard sú od dnes štúdiá Xbox.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Britská CMA dnes konečne finálne schválila akvizíciu štúdií Activision Blizzard technologickým gigantom Microsoft. Akvizícia bola oznámená ešte v Januári roku 2022, avšak viac ako rok trvalo presvedčiť svetové regulačné úrady, že akvizícia neporušuje protimonopolné pravidlá. 

Najväčším odporcom obchodu bola spoločnosť Sony, ktorá spolupracovala s britskou CMA a americkou FTC v boji proti Microsoftu. Sony sa totiž bálo toho, že Microsoft po úspešnej akvizácii stiahne hry Call of Duty z platformy PlayStation, kde patria medzi tie najúspešnejšie. Najpredávanejšia hra na PS4 a PS5 kadžý rok je totiž Call of Duty. 

Activision Blizzard sú od dnes súčasťou Xbox Game Studios

Po oficiálnom schválení obchodu britskými úradmi tak Microsoft oznámil, že Activision Blizzard sú od dnes štúdiá Xboxu. Pridávajú sa tak k niekoľkým desiatkam štúdií Xboxu, Bethesdy a ZeniMaxu, ktoré Microsoft už má. 

To však nie je všetko, Microsoft získal aj štúdio King, zamerané na produkciu megaúspešných mobilných hier. Práve tie Activisionu posledné roky generovali obrovské, miliardové zisky. 

Microsoft sa od dnes stal vlastníkom značiek Call of Duty, Diablo, Warcraft, Overwatch, Starcraft, Candy Crush, Crash Bandicoot a množstva ďalších, populárnych hier. 

Oslávili to epickým trailerom.

Titulný obrázok Youtube videa

Čo môžu očakávať hráči a majitelia Game Passu?

Ešte počas procesu tejto akvizície, Microsoft sľúbil, že všetky hry Activision Blizzard pridajú do služby Xbox Game Pass. Dnes Phil Spencer potvrdil nasledovné: 

"Dnes začíname pracovať na tom, aby sme obľúbené franšízy spoločností Activision, Blizzard a King priniesli na Game Pass a ďalšie platformy. Viac informácií o tom, kedy môžete očakávať tieto hry, vám poskytneme v nasledujúcich mesiacoch. Vieme, že sa tešíte - a my tiež."

V podstate sa môžeme tešiť na všetky Activision a Blizzard hry, pridajú ich do knižnice Game Pass v najbližších mesiacoch. Rovnako tak Microsoft urobil po tom, čo prevzal Bethesdu. Hry Diablo IV a Call of Duty: Modern Warfare III však do Game Passu prídu až budúci rok, potvrdil Activision. Na základe toho však očakávame, že cena služby Xbox Game Pass porastie. 

Call of Duty Modern Warfare 2019

Jim Ryan dostal možnosť mať všetky Activision hry na PS do roku 2027, vybral si COD

Všetky ďalšie hry, ktoré zo štúdií Activision Blizzard v budúcnosti vyjdu, budú pridané do Game Passu hneď na vydanie. To však neznamená, že neprídu do inej predplatenej služby. Microsoft totiž musel kvôli britskej CMA spraviť jeden zásadný kompromis - práva na cloudové streamovanie Activision Blizzard hier predal Ubisoftu.

Ubisoft dnes potvrdil, že licenciu na cloud streamovanie ATVI hier má na 15 rokov na celom svete, okrem Európy. V Európe tieto práva má Microsoft. Pre nás to znamená, že Microsoft môže ATVI hry pridať aj do Xbox Cloud Gaming a tiež do služieb Nvidia GeForce Now alebo iných cloudových služieb. Všade inde vo svete bude mať tieto exkluzívne práva Ubisoft a Activision Blizzard hry pridá do Ubisoft+. Rovnako bude tieto práve licencovať aj iným spoločnostiam. 

Xbox activision blizzard king logo

Microsoft prenecháva Ubisoftu cloud gaming licenciu na všetky Activision hry

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený