Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

SteelSeries-Aerox-3-Wireless-Recenzia

SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022) - Recenzia

Bezdrôtová herná myš s unikátnym dizajnom.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Spoločnosť SteelSeries nám poskytla na recenziu ďalší nový kúsok zo svojeho portfólia. Po vynikajúcej myške SteelSeries Rival 3 a slúchadlách Arctis 1 Wireless si tak vyskúšame hernú myš so skutočne unikátnym dizajnom. SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022 Edition) je totiž plná dier, vodeodolná, extrémne ľahká, bezdrôtová a s RGB podsvietením.

Titulný obrázok Youtube videa

Balenie, dizajn

Na krabici SteelSeries Aerox 3 Wireless ma zaujalo množstvo detailov, ktoré výrobca uvádza v rozsiahlom zozname na bočnej strane. Dozviete sa z neho všetko podstatné o senzore, tlačidlách, pripojení aj o životnosti batérie. Aj to, čo nájdete v balení a aký dlhý je kábel. V krabici je nie len 1,8 metrový USB-C kábel, ale aj USB-C bezdrôtový prijímač. Pre ľudí, ktorí v PC skrinke USB-C nemajú, výrobca zabalil redukciu ale s tým, že budete musieť mať v PC zapojený celý kábel, v ňom redukciu a v nej prijímač. Samozrejme, v obchodoch nájdeme aj lepšie riešenia. 

Mimochodom, v predaji nájdete verziu Aerox 3 v káblovej aj bezkáblovej verzii a tiež v čiernej (Onyx) a bielej (Snow) farbe. Nám sa do rúk dostala práve čierna verzia. Obe majú podsvietené spodné lemovanie v 16,5 miliónoch farieb. 

Pod vysúvacím obalom sa už nachádza samotná myš SteelSeries Aerox 3. Na prvý pohľad zaujme perforovaný vrchný kryt, ktorý vzbudzuje hneď niekoľko otázok. Na tie však odpovieme neskôr, ale treba uznať, že jej dizajn je…unikátny. Cez diery je vidieť vnútornosti myšky ale aj jej podsvietenie. Výrobca však použil pre komponenty krajšie materiály a spracovanie, než nájdete v inej rozobratej myške. Dizajnéri mysleli na to, že to musí cez diery nejako vyzerať a veru to vyzerá skvele. Či táto “mriežka” vydrží aj pád na zem, som radšej netestoval.

Cieľom výrobcu bolo znížiť hmotnosť myšky čo najviac pri zachovaní pevnosti. Vďaka dieram sa podarilo z hmotnosti ukrojiť až 18 gramov, vďaka čomu sa myš s hmotnosťou 68 gramov môže radiť medzi extrémne ľahké myšky. Tie kladú najmenší odpor pri pohybe po podložke a zaručujú najrýchlejšie reakcie v pohyboch zápästia. Doteraz nechápem, ako som mohol kedysi hrať s Logitech G502 so závažiami a celkovou hmotnosťou 139 gramov. Aerox 3 budem preto v recenzii ale porovnávať skôr s Logitech Pro X Superlight, ktorú som recenzoval nedávno.

Viac menej klasické funkcie, doplnené o top senzor a super výdrž

Čo sa funkčných tlačidiel týka, ide o klasiku v tábore SteelSeries. Pravé a ľavé tlačidlo dopĺňa supertiché pogumované koliesko a v strede aj mierne vystupujúci prepínač DPI. Na ľavej strane sú dve tlačidlá pre palec, čo z tejto myšky robí vhodného spoločníka najmä pre pravákov. Jej telo je však úplne symetrické pri celkovej šírke 67mm. Na dĺžku má niečo málo cez 120mm a v najvyššom bode má 38mm. Je to nižšia myš pre menšie a stredne veľké ruky, len o 5 mm kratšia ako spomínaná Logitech Pro X Superlight. 

Na prednej strane je konečne už aj USB-C konektor (namiesto zaužívaného, no starého Micro USB) pre napájanie bezdrôtovej batérie a vysokú rýchlosť nabíjania. Tá má podľa výrobu vydržať neuveriteľných 200 hodín v Bluetooth režime a 80 hodín v 2.4GHz režime, oproti Logitech s výdržou 70 hodín.

SteelSeries do myšky Aerox 3 Wireless vložil novú technológiu bezdrôtového pripojenia s názvom Quantum 2.0 Wireless. Sľubuje si od nej vyššie rýchlosti prenosu, stabilitu a zároveň energetickú úsporu. Tento štandard beží na frekvencii 2.4GHz, vysielanej cez pribalený USB-C prijímač. Odozva pri tomto pripojení je len 1ms, teda polling rate sa pohybuje na bežných 1000 Hz. Pre pripojenie máte k dispozícii aj Bluetooth 5.0 štandard (s odozvou 8ms) alebo spomínaný kábel o dĺžke 1,8m. Pripojenie 2.4GHz a Bluetooth si môžete prepnúť tlačidlom na spodnej strane myši, ktoré slúži aj na jej úplné vypnutie. Mimochodom, aj spodná strana je podsvietená a skoro to vyzerá, že aj tam sú diery, ale nie sú. Diery vypĺňa biely plast. 

Na spodnej strane tiež nájdeme teflóny zo 100% panenského PTFE plastu, teda žiadny recyklát. To zaručuje znížené trenie po podložke a keby mala myš ešte o pár gramov menej, asi by vzlietla. Ak si však trenie porovnám so SteelSeries Rival 3, tak Rivalka kĺže trochu lepšie a Aerox 3 mierne “škrabe” smerom nadol. To je pre to, že teflóny na Aerox sú trochu tvrdšie a rohy nie sú ani trochu zaoblené, takže potrvá pár týždňov, než sa prirodzene zbrúsia. V centre myšky je nám už známy senzor SteelSeries TrueMove Air, ktorý dokáže na 100% kopírovať pohyb ruky do počítača v pomere 1:1. Je to senzor, na ktorý si po prechode z lacnej myšky veľmi rýchlo zvyknete. 

Senzor má citlivosť až 18000 CPI, dokáže snímať rýchlosťou 400 palcov za sekundu a zachytí zrýchlenie až 40G. Nie že by to niekto niekedy potreboval. Spínače Golden Micro sú vodeodolné a prachuodolné - no ešte že tak, veď v myške sú diery! Ak teda na myš niečo vylejete, nemalo by sa jej nič stať. Mechanické spínače by navyše mali vydržať 80 miliónov kliknutí, čo je viac, ako býva bežne. 

Mimochodom, všimol som si, že celá doska vnútri myšky je polakovaná. Takže nie len spínače, ale celá myš si vyslúžila certifikát IP54 za vodeodolnosť a prachuodolnosť. 

Čo ponúka softvér? 

Na ovládanie funkcií znovu poslúži aplikácia SteelSeries Engine a som rád, že výrobca nemení to, čo funguje. Aj tu si môžete vytvoriť niekoľko vlastných profilov, CPI tlačidlu priradiť niekoľko levelov citlivosti, alebo namapovať tlačidlá a makrá. 

Ako aj u iných myší SteelSeries, aj tu si môžete nastaviť rýchlosť odozvy (polling), alebo akceleráciu alebo deceleráciu. U tejto myšky si však môžete nastaviť extra veci pre šetrenie batérie. Napríklad stlmenie podsvietenia alebo deaktivovanie myšky po určitom čase. Tiež je tu režim vysokej úspory batérie, ktorý napríklad vypne podsvietenie a zníži polling len na 125Hz, čo je efektívne odozva 8ms. Tiež je tu nastavenie, cez ktoré myška zhasína pri pohybe a pri odtiahnutí ruky sa zase rozsvieti. 

V nastaveniach podsvietenia si môžete zvoliť už klasické režimy ako dúhu, dýchanie či statickú farbu pre tri zóny podsvietenia. Toto oceňujem u myšky Rival 3, lebo logo SteelSeries si môžem nastaviť inou farbou a lemovanie myšky inou. Tu sú namiesto loga diery ale efekt je podobný. 

Záver

Myš SteelSeries Aerox 3 Wireless si vás získa najmä svojim originálnym dizajnom. Ani senzorom ani počtom funkcií SteelSeries nemieri do najvyšších radov herných myší, ani u vlastnej značky. Avšak vypichnúť musím okrem podareného dizajnu aj jej váhu, supertiché koliesko, fantastickú výdrž batérie ale aj životnosť spínačov, či rýchle nabíjanie cez novší USB-C konektor. Keďže táto myš je samá diera, rozhodne poteší vodeodolnosť. Ľahká konštrukcia a bezdrôtové prevedenie sa však odrazil na cene, ktorá je výrazne vyššia. Našťastie je k dispozícii v predaji aj lacnejšia, káblová verzia.

SteelSeries Aerox 3

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Softvér

★★★★★

Cena/Výkon

★★★★★

Verdikt

Super ľahká bezdrôtová myš SteelSeries Aerox 3 zaujme svojim dizajnom a prináša aj vodeodolnosť či skvelú výdrž, funkciami však neprekvapí.

4.2

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom SteelSeries Arctis 1 Wireless - Recenzia

SteelSeries Arctis 1 Wireless - Recenzia

Herné slúchadlá kompatibilné nie len s Xbox One.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom SteelSeries Rival 3 - Recenzia hernej myšky

SteelSeries Rival 3 - Recenzia hernej myšky

Budgetová herná myš, ktorá rozsvieti váš počítač.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom SteelSeries uvádí vylepšené klávesnice Apex Pro TKL

SteelSeries uvádí vylepšené klávesnice Apex Pro TKL

Nejrychlejší klávesnice, které preferují profesionální eSport hráči, jsou ještě rychlejší.