Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Žena tvrdí, že ju znásilnili vo VR, mala z toho nočné mory

Bola sexuálne a verbálne napadnutá.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Oculus-Quest-2

Žijeme v kurióznom svete. Vo svete, kde sú ľudia ochotní zaplatiť státisíce za JPEG obrázky a namiesto reálneho sveta sa radšej stretávajú vo VR. No zdá sa, že aj vo VR sa môžu diať zločiny, pretože presne to tvrdí jedna z používateliek VR zariadenia Oculus Quest 2.

Jednou z obľúbených hier na Oculus Quest 2 je Horizon Venues. Ide o titul, v ktorom sa ľudia môžu stretávať na koncertoch, stand-upoch alebo len tak, na vituálnej káve. Ľudia v hre vystupujú ako chutné postavičky bez spodnej časti tela. Je to také malé metaverse.

Nina Jane Patel, 43-ročná Britka tvrdí, že ju v tejto hre znásilnili. Podľa jej výpovede ju napadla skupinka troch alebo štyroch virtuálnych avatarov. Napádali ju nie len verbálne ale aj sexuálne. Virtuálnymi rukami sa jej dotýkali na virtuálnych nevhodných miestach a robili si z toho screenshoty.

Podľa Patelovej to bola hotová nočná mora a okamžite si zložila VR headset, aby ju ukončila. Podľa vedcov ju zasiahol takzvaný „Proteus efekt“ čo je tendencia ľudí cítiť to, čo prežívajú ich digitálne postavy. Virtuálny svet je navyše navrhnutý tak, aby čo najlepšie preniesol užívateľa do virtuálneho priestoru a vyvolal v ňom isté pocity.

V recenziách na appku Horizon Venues nájdeme množstvo komentárov žien, ktoré sa sťažujú na obťažovanie. Vraj je tam kopec detí, ktoré sa nevedia správať, ženám virtuálne hladia prsia alebo ich neustále sledujú.

Spoločnosť Meta sa ku kauze už stihla vyjadriť. Užívateľom odporúčajú, aby využili nástroje na nahlasovanie nevhodného správania iných užívateľov. Do hry tiež pridali novú funkciu – osobný priestor. Užívateľom sa aktivuje hranica 1,2 metra, cez ktorú sa nebudú môcť k sebe priblížiť.

Budúcnosť VR je jasná – budú ešte realistickejšie, ešte viac uveriteľné a ponúknu ešte viac možností. No vždy sa treba vedieť odpútať od diania v akejkoľvek hre. Ak vás niekto šikanuje v GTA Online, zabíja vás v COD alebo teabaguje v HALO, pamätajte, že je to len hra.

Playstation VR

Sony oznámilo novú generáciu PlayStation VR pre PS5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Najpopulárnejšie hry