Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Starfield Screenshot 2_093839

9 esenciálnych módov pre Starfield, s ktorými bude hranie oveľa kvalitnejšie

S týmito módmi sa to hrá oveľa, oveľa lepšie.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Starfield je v early-access vonku už päť dní a moderská komunita sa naplno pustila do opravy, vylepšenia a tuningovania najočakávanejšej Xbox/PC hry roka. Starfield za prvých päť dní stihol získať viac než 640 módov, takmer každý je v niečom iný.

Hoci Bethesda vydala skutočne podarené, masívne vesmírne singleplayer RPG, v každom aspekte ich hry sa nájdu muchy. Tieto muchy postupne opravuje a vylepšuje komunita cez módy. Todd Howard a Pete Hines z Bethesdy pred vydaním sľúbili, že Starfield bude rajom pre moderov. A je tomu skutočne tak. Vytvorenie módov je tak jednoduché, ako u Fallout 4 a moderi budú schopní dokonca vytvoriť celé planéty.

Navyše inštalácia týchto módov je tak jednoduchá, ako presunutie jedného priečinka do druhého. Tiež môžete využiť mod manager. Všetky módy fungujú na Steam aj Game Pass verzii hry. Ešte doplním, že medzi módmi som neuviedol žiadne cheaty, teda nekonečný inventár, nekonečný beh, kredity alebo crafting materiály.

Toto je 9 najlepších módov pre Starfield, ktoré jednoducho musíte mať

Starfield Upscaler - Pridanie Nvidia DLSS a Intel XESS

Bethesda do hry zapracovala len upscaler od AMD - FSR. Na populárnejší Nvidia DLSS tak nejak zabudli. O pridanie funkcie na zvýšenie FPS počas hrania sa teda postarala komunita, tento mód vznikol už hneď v prvý deň. Hráči s kartami Nvidia RTX si tak môžu výrazne navýšiť FPS, všetci ostatní budú musieť použiť AMD FSR, ktorý je v základnej hre. Mód Starfield Upscaler s DLSS a XESS si môžete stiahnuť tu.

Starfield Neutral LUTs - neutrálne farby/redukcia filtra

Aj vám vadí taký ten zelený filter na niektorých miestach, že čierna nie je úplne čierna a že farby sú vymyté? Riešením sú módy, ktoré neutralizujú farby a redukujú použitie filtra, ktorý zvolili vývojári. Mód Starfield Neutral LUTs minimalizuje filter použitý na obrazovke a farby sú ostrejšie a živšie. Nejde o reshade mód, k tomu sa dostaneme neskôr.

Zvýšenie FOV

Tí z vás, ktorí majú široké monitory, alebo sú zvyknutí hrať so širokým FOV (Field Of View), si môžu v Starfield jednoducho upraviť toto zorné pole. Zatiaľ túto funkciu nenájdete v nastaveniach, ale hodnota FOV sa dá jednoducho upraviť cez INI súbor.

V zložke Documents/MyGames/Starfield nájdite StarfieldCustom.ini (alebo vytvorte tento textový súbor) a vložte do neho tieto hodnoty, pričom fFP je pohľad z prvej osoby a fTP je pohľad z tretej osoby. Nižšie nájdete príklad FOV nastavené na 100:
[Camera]
fFPWorldFOV=100.0000
fTPWorldFOV=100.0000

Kompaktnejší inventár

Od výroby vám Starfield v inventári zobrazí pod sebou asi len deväť položiek. Tento mód dokáže ich počet na obrazovke navýšiť až na dvanásť, prípadne až 17. Nemení vzhľad inventára, len trochu zmenšuje položky. Pri inštalácii si stačí vybrať, ktorú verziu chcete (base alebo slim) a nakopírovať ho do zložky s hrou.

StarUI - kompletne prekopaný inventár

Ak však chcete kompletne nový inventár, ktorý bude zobrazovať viac informácií ako vo vanilla hre, máme pre vás tip na skvelý mód. StarUI úplne mení vzhľad základného inventára a k itemom pridáva mnoho informácií. Napríklad u zbraní priamo v tabuľke uvidíte DPS, hodnotu, váhu či ich počet v inventári. K tomuto módu potom odporúčame si nainštalovať aj český preklad v prípade, že používate v Starfield aj češtinu.

Responzívnejšie menu

Jeden z "Quality of life" módov má názov Underlayed Menus a ide o mód, ktorý skracuje dobu otvárania a zatvárania menu. Poviete si, taká blbosť. Ale polku hry Starfield strávite v menu, či už pri rýchlom cestovaní, v inventári, na hviezdnej mape a tak ďalej. Všetky tieto položky v menu sa otvárajú a zatvárajú s krátkou fade animáciou. Tento mód redukuje čas animácie a používanie menu je omnoho rýchlejšie. Rozhodne odporúčam.

Starfield Reshade Mod

Na Nexuse dnes už nájdeme niekoľko reshade módov pre Starfield. Tie menia vizuálny tón hry, zaostrujú textúry, prehlbujú čiernu, odstraňujú filter a menia celkový dojem. Odporúčame napríklad Quantum Reshade, alebo Real Life Starfield ak chcete živé, reálnejšie farby.

Ako zvýšiť FPS v Starfield

Vyšlo aj niekoľko módov, ktoré optimalizujú výkon hry a viete vďaka nim získať okolo 5-15% viac FPS. Zvýšiť FPS sa moderom podarilo napríklad zmenšením rozlíšenia tieňov, či niektorých textúr. Tieto módy sú zamerané najmä na slabšie grafické karty, ktorým je nutné ušetriť nejakú tú pamäť VRAM, takže odporúčame vyskúšať buď Starfield Performance Boost alebo Starfield Performance Optimizations, čo sú zatiaľ dva najpopulárnejšie optimalizačné módy.

Čeština a Slovenčina do Starfield

Esenciálnym módom pre mnohých je samozrejme český alebo slovenský preklad. Ten vznikol s použitím AI translatora, takže obsahuje množstvo chýb, ale aj napriek tomu, drvivá väčšina hry je preložená správne. Češtinu do Starfield nájdete tu, stiahnuť si môžete aj Slovenčinu. Inštalácia je veľmi jednoduchá a funguje na Game Pass aj Steam verzii hry.

Máte tip na nejaký zaujímavý mód? Dajte vedieť do komentárov!

Starfield Čeština CZ titulky

Starfield čeština je vonku, sťahuj tu

Starfield Slovenčina SK titulky

Starfield už má slovenčinu, AI preklad je dostupný na stiahnutie

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený