
God of War Ragnarök - Recenzia
Najočakávanejší a najväčší PlayStation titul roka 2022
Štyri roky ubehli ako voda a my sme sa konečne dočkali pokračovania rebootu God of War, ktorý v mnohých z nás od roku 2018 zanechal jedinečné spomineky. Bol to titul, ktorý po vydaní získal mnohé ocenenia hra roka a nastavil novú latku pre príbehové akčné adventúry. A zo štúdia Santa Monica spravil legendu.
God of War Ragnarok začína pár rokov po udalostiach pôvodnej hry a hráči presne vedia, do čoho idú. Severským svetom hrozí Ragnarok, úplný zánik svetov a vďaka predpovedi z minulej hry vieme, aký osud čaká našich hrdinov. Atreus je teraz vyšší a má trochu mužnejší hlas, Kratos je ostražitý viac, než kedykoľvek predtým.

God of War Ragnarök - Launch Trailer
Úvod nadväzuje na potitulkovú scénu prvej hry a hneď na začiatku vás zoznamuje s niekoľkými postavami. Presne ako minule si tak užijete napínavé momenty, hlboké dialógy a tiež náročné súboje, ktoré preveria vaše schopnosti hneď na začiatku. Celá hra je znovu natočená prakticky na jeden záber. Tento krát sa vývojári nebáli vymeniť Kratosa za Atreusa a tak si podstatnú časť hry zahráre práve za neho. Aj v týchto momentoch musím oceniť, ako kamera šikovne na jeden záber zmení hlavnú postavu. Celá hra tak pôsobí ako jeden súvislý film.






Príbeh vás zoznámi s mnohými postavami severskej mytológie, o ktorých ste doteraz počuli len z Mimirových rozprávok.Každá z nich má jedinečnú osobnosť, ciele, charakter, motivácie a často aj vedľajšie úlohy pre Kratosa a Atreusa. Vďaka zmysluplným side-questom sa tak s postavami zoznámite ešte viac. Len málo hier dokáže vytvoriť tak uveriteľné a sympatické charaktery, ako God of War. Či už sa jedná o priateľov, alebo obávaných nepriateľov.
Kritizovať by sa dalo azda len dávkovanie príbehu. God of War Ragnarok mi trvalo prejsť 32 hodín ale keď sa na to pozriem spätne, väčšinu času som strávil blúdením v prostrediach, riešením hádaniek a vykrádaním truhlíc. Po hodine príbehu som tri hodiny hral vedľajší obsah. Samozrejme, nikto ma do toho nenútil a mohol som hrať len príbeh, ale zároveň som cítil, že musím všetko objaviť, všetko pozbierať a postavu vylepšiť na maximum. Proste vata.


Vďaka tejto vate bolo v God of War Ragnarok oveľa menej epických, respektíve WOW momentov, ako v minulej hre. Tie najlepšie boli buď úplne na začiatku, alebo na konci. Aj napriek tomu pokladám príbeh Ragnarok za jeden z najlepších, aké kedy v hrách boli. A to najmä pre to, ako mi postavy prirástli k srdcu, ako sa vyvíja vzťah otca a syna a napokon, ako to všetko dopadne. Je vidieť, že autori to mali fakt premyslené už od začiatku.
Gameplay formulka je takmer identická s pôvodnou hrou, avšak tento krát je prostredí na skúmanie oveľa viac. Cestovať medzi nimi môžete bránami Yggdrasilu prakticky kedykoľvek. Zamrznutý Midgard budete tento krát skúmať na saniach ťahaných vlkmi, svet trpaslíkov Svartálfheim preplávate na loďke. Pozriete sa tiež na miesta z prvej hry, ktoré teraz vyzerajú úplne inak.

Autori skúmanie sveta bohato odmeňujú a to rôznymi zdrojmi na vylepšovanie Kratosa aj Atreusa. Hra vás priam motivuje, pozastaviť sa v príbehu a stráviť niekoľko hodín objavovaním sveta, nových uličiek a výziev. Čakajú vás náročné súboje podobné Valkýram z prvej hry, ale aj kopec výborných logických hádaniek. Pri hádankách vám môže vadiť jedna vec a to že váš spoločník prezradí riešenie skôr, než sa nad hádankou vôbec zamyslíte. Privítal by som funkciu, ktorá ich nápovedy dokáže vypnúť. Autori zjavne nechceli, aby sa ktorýkoľvek hráč na hádanke zasekol. Na druhej strane, postavy sa rozprávajú prakticky celú hru, takže viac o príbehu sa dozviete aj mimo nabitých cut-scén.
Vývojári pozmenili spôsob, akým sa vylepšujú zbrane, vybavenie aj strom schopností. Napríklad v strome schopností si budete odomykať rôzne bojové pohyby, no len ich aktívnym využívaním si ich môžete vylepšiť. Presne viete, koľkokrát musíte daný pohyb urobiť na vylepšenie, čo rozhodne vítam. A keďže časť hry budete hrať aj za Atreusa, nechýba ani jeho strom schopností.



Zbrane si je možné vylepšovať a brnenie aj vyrábať. Materiály na výrobu a upgrade budete dostávať postupne počas celej hry, takže prirodzene získavate lepšie a lepšie vybavenie. Znovu však platí, že čím viac budete objavovať svet, tým lepšiu výbavu dokážete získať. Pohyby, súboje so sekerou aj čepeľami sú prakticky rovnaké, ako v minulej hre.Tento krát obe zbrane budete mať hneď na začiatku, no Ragnarok vás rozhodne poteší mnohými prekvapeniami.
Ragnarok na mnohých miestach vyzerá úžasne. Najmä pri výhľadoch na krajinu, skaly, či v detailoch. Stopy v snehu sú tie najkrajšie, aké som kedy videl a úžasné sú aj efekty nasvietenia, jaskyne a vody. V pohybe počas hrania som sa nevedel zbaviť pocitu, že je to skutočne cross-gen titul s drobnými nedostatkami (napríklad scény sú až príliš statické), ale teraz pri pohľade na screenshoty druhý krát, smekám klobúk.




Hru som hral na nedávno recenzovanom soundbare Creative Katana V2X, vďaka čomu som si užil skutočne fantastický zvuk. Ragnarok ponúkne hlboké basy, rázny Kratosov hlas, parádne efekty počas súbojov a v neposlednom rade hudba, vďaka ktorej dostanete zimomriavky. Po zvukovej stránke hre nemôžem absolútne nič vytknúť. Navyše, dabing všetkých postáv, aj tých vedľajších, sa vydaril na jednotku.
God of War Ragnarok využil všetko, čo vývojári predstavili už v prvej hre. Je jasné, že ide o priame pokračovanie a vývojári si uľahčili robotu recyklovaním mnohých prvkov. Ale aj v tomto prípade ide o hru s absolútne geniálnym príbehom, hlbokými dialógmi, skvele zvládnutými postavami, hudbou, atmosférou a v neposlednom rade zábavným gameplayom na desiatky hodín.
God of War Ragnarök
Príbeh - 10/10
Gameplay - 9/10
Grafika - 9.5/10
9.5/10
Verdikt
Epický príbeh God of War Ragnarok dopĺňa rozsiahly obsah identický s pôvodnou hrou, vďaka čomu sa sequel od predchodcu príliš nelíši. V každom prípade ide znovu o jedinečný herný zážitok.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa