Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Red Dead Redemption 2 čeština CZ info

Red Dead Redemption 2 čeština je už dostupná na stiahnutie pre všetkých

Čeština RDR2 je konečne voľne dostupná.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Po troch náročných rokoch prekladania jednej z najväčších hier vôbec, sa celá CZSK komunita konečne dočkala - Red Dead Redemption 2 čeština je hotová, dostupná na stiahnutie zdarma pre všetkých PC hráčov.

Čeština bola hotová už v Januári / Lednu tohto roka a následne sa tím z lokalizace.net snažil češtinu upraviť, vyladiť a otestovať, aby vyšla v čo najlepšom stave. Preklad trval tri roky a ide o jeden z najväčších prekladateľských projektov na CZSK scéne.

Red Dead Redemption 2 čeština CZ info

Red Dead Redemption 2 čeština je hotová! Preklad trval tri roky

Poriadne CZ titulky mohol ohroziť aj AI preklad

Autori češtiny do RDR2 posledných pár týždňov o češtine nekomunikovali. Dôvodom bol vznik niekoľkých AI prekladov (cez prekladač), ktoré mohli prilákať pozornosť Rockstar Games. Prekladatelia sa teda rozhodli o češtine do RDR2 mlčať, pretože nechceli upozorňovať na to, že modifikujú súbory hry. Týmto príspevkom na Facebooku chcel tím Lokalizace.net vysvetliť situáciu:

"V návaznosti na nedávno vydaný strojový překlad do RDR2 se zvedla veliká vlna reakcí napříč prakticky celou českou lokalizační komunitou. Ať už byl záměr autorů této češtiny jakýkoliv, rozhodně nám tím výrazně zkomplikovali konečnou fázi 3-leté práce. Z důvěrných zdrojů se k nám totiž dostala informace o hrozícím riziku, že se samotní autoři hry, společnost Rockstar, začne zajímat o dění na našem drobném CZ trhu, a ze zkušenosti víme, jaké to může mít následky. V tomto případě se bohužel nejedná o paranoiu, ale o reálné riziko.

Již v minulosti se totiž nejen u nás, ale i v jiných státech stalo, že došlo k zákazu velkého množství módů, lokalizací a jiného materiálu do jejich her (na což mají samozřejmě právo), a přesně toho jsme se obávali. Abychom zachovali možnost zveřejnit naši lokalizaci a zároveň „zneutralizovali“ internetové prostředí, rozhodli jsme se na sebe dočasně neupozorňovat ve spojitosti s RDR2. Jsme si naprosto vědomi, že to vůči vám, kteří na češtinu trpělivě čekáte již několik let, nebylo fér, ale i pouhá odpověď na otázku, kam zmizela RDR2 čeština, by bývala mohla být použita jako prostředek k nekompromisnímu utnutí našich snah o její vydání. Zveřejněním odpočtu jsme se vám snažili alespoň naznačit, že práce na projektu stále pokračují, ale v rámci výše uvedené opatrnosti jsme nechtěli být konkrétní.

Víme, že jsme svým jednáním spoustu hráčů nejspíše zklamali, ale opravdu nám šlo hlavně o záchranu jednoho z největších projektů, na kterém jsme kdy pracovali. Nemějte nám proto prosím za zlé, že jsme se na dočasnou dobu takto uzavřel"

Red Dead Redemption 2 čeština vyšla v bete pre všetkých

Autori z Lokalizace.net nakoniec češtinu vydali v open beta verzii. Tá je dostupná na stiahnutie pre PC verziu Red Dead Redemption 2 úplne zdarma.

Pre stiahnutie češtiny je nutné využiť inštalátor, ktorý nájdete na stránkach prekladateľského tímu Lokalizace.net. Keďže CZ titulky sú v beta verzii, môže ešte obsahovať minimálne nedostatky.

Každopádne prekladateľom úprimne gratulujeme, že takto obrovský projekt dotiahli do konca. Predsa len, ľudský preklad vyžaduje stovky a stovky hodín prekladateľskej práce a samozrejme aj technické zručnosti, aby české titulky mohli bežať v hre. Aj preto by ste mali zvážiť podporu tímu, ktorý tejto jednej hre obetoval tri roky.

Red Dead Redemption 2

Predaje hernej série Red Dead Redemption prekročili počet 70 miliónov

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený