Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Akcie Activisionu po prehre FTC narástli o 10%, o čom rokuje Microsoft s CMA?

Obchod bude pravdepodobne uzavretý načas.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Activision Blizzard Wallpaper

Americká FTC, ktorá požiadala súd o zastavenie obchodu Microsoft+Activision, včera prehrala a súd rozhodol v prospech Microsoftu. Microsoft teda môže obchod uzavrieť a prevziať štúdiá Activision, Blizzard a King za 68,7 miliárd amerických dolárov.

Microsoft v Januári 2022 vyrokoval s firmou Activision, že ju kúpi v hodnote 95 dolárov za akciu. To bolo v tom čase zhruba o tretinu viac, v akej hodnote sa akcie firmy Activision predávali (okolo 65 dolárov za akciu). Medzičasom hodnota firmy narástla na 82 dolárov za akciu, tesne pred rozhodnutím amerických súdov v prospech Microsoftu.

Akcie Activisionu po včerajšku narástli o rekordných 10%, dnes sa predávajú za viac ako 90 dolárov za akciu. Ak Microsoft teda obchod uzavrie teraz, firmu preplatí o smiešnych 5 percent. Bobby Kotick, CEO Activisionu, má dostať 408 miliónov dolárov, keďže vlastní viac ako 4 milióny akcií svojej firmy.

Obchod blokuje už len jediná krajina na svete, Veľká Británia. Tamojšia agentúra pre konkurenciu a obchod, CMA, totiž vydala rozhodnutie o zablokovaní obchodu vo Veľkej Británii. Podľa CMA totiž existujú obavy z konkurenčnej výhody Microsoftu v oblasti cloudu, ktorá môže poškodiť britský trh.

Xbox activision blizzard king logo

SPRÁVA DŇA: Európska komisia schválila nákup Microsoft + Activision Blizzard!

CMA sa doteraz opierala o FTC a dúfala, že FTC súd vyhrá a CMA bude mať argumenty na zastavenie obchodu. Včera to však padlo a CMA oznámila, že pozastavuje svoju žiadosť o zablokovanie obchodu na súde a obchod bude prerokovaný za zatvorenými dverami priamo s Microsoftom.

Spravodajský server CNBC informuje, že Microsoft chystá v Británii spraviť kompromis, ktorý má uspokojiť CMA. Pravdepodobné sú dve veci - že Microsoft svoje herné cloudové služby (XCloud) v UK úplne vypne a UK hráči nebudú môcť využívať cloudové hranie, alebo túto časť biznisu Microsoft odpredá, prípadne bude licencovať tretej firme.

Obchod Microsoft+Activision má byť uzatvorený 18.7.2023, ak sa tak nestane, Microsoft bude musieť Activisionu zaplatiť penále v hodnote do 3 miliárd amerických dolárov.

Xbox Activision Blizzard Logo_100929

Microsoft nateraz vyhral, súd nevyhovel žiadosti FTC!

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry