Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

V EU sa v Septembri najviac predával PlayStation, najmenej Xbox

Naopak, PlayStation hry sa nepredávajú.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
PS5 Xbox Series Switch Consoles

Skupina GSD vydala report z predajov hier a hardvéru za September, zistenia sú priam šokujúce. Rok 2023 je pravdepodobne najlepší pre hráčov za posledné roky, aj tak v Septembri analytici zaznamenali medziročný pokles. Dôvodom však môže byť to, že v Septembri 2022 bolo 5 pracovných týždňov, tento September boli len štyri, bez víkendu. 

Predaje hier za tento September tak boli o 16% nižšie, ako v roku 2022. Menej sa však predávala futbalová hra EA Sports FC 24, ktorá oproti FIFA 23 zarobila o 10% menej. Aj napriek tomu, FC 24 sa stala najpredávanejšou hrou v Európe za September, ťahákom býva Veľká Británia. 

Veľmi silný štart mal aj Starfield, ktorý sa umiestnil hneď na druhom mieste za FC 24. Predaje Starfieldu v Amerike boli na prvom mieste zo všetkých hier. V Európe však Starfield zarobil o 13% menej, ako Forza Horizon 5.

PlayStation hry sa počas roka nepredávajú, len na vydanie

Rebríček 10 najpredávanejších hier v Európe za September neobsahuje ani jednu PlayStation hru. Ako sme už viac krát písali, problém PlayStationu je to, že ľudia si hru kúpia hneď na vydanie, po vydaní sa však nie len že nepredáva, ale ľudia tieto hry ani na PlayStatione nehrajú

best buy blu-ray movies

Obchodné reťazce končia s predajom diskových verzií filmov, hry budú nasledovať

Taktika PlayStationu je vydávať vysoko kvalitné singleplayerové hry, za ktoré ľudia zaplatia plnú cenu, veľmi rýchlo sa vrátia náklady na vývoj, ale nejde o dlhotrvajúci zdroj príjmu. Naopak, aj v Septembri sa medzi najpredávanejši hry dostal Hoghwarts Legacy, GTA V a prekvapivo aj Titanfall 2.

1    EA Sports FC 24 (EA)
2    Starfield (Microsoft)
3    NBA 2K24 (2K Games)
4    The Crew Motorfest (Ubisoft)
5    Mortal Kombat 1 (Warner Bros)
6    Payday 3 (Plaion)
7    Grand Theft Auto 5 (Rockstar)
8    Red Dead Redemption 2 (Rockstar)
9    Titanfall 2 (EA)
10    Hogwarts Legacy (Warner Bros)

Predaje konzol Xbox sa prepadli, nezachránil to ani Starfield

Aj v tábore Xbox majú veľký problém. Nedarí sa im získať si Európske publikum, vychované na konzolách PlayStation a Nintendo Switch. Sony totiž dokázalo v Septembri predať o 175% viac konzol, ako pred rokom. Prispeli k tomu globálne zľavy, konzola sa začala predávať za cenu, za ktorú sa mala predávať po oznámení. Teda pod 500 eur. 

Naopak, prepadlo sa Nintendo Switch, v Európe sa predalo o 28% menej, ako pred rokom. A nakoniec spadol Xbox Series X a S, ktorého predajú boli o 35% nižšie, ako v Septembri 2022.

To je veľmi zarážajúce vzhľadom na to, že na Xbox vyšla pravdepodobne hra generácie - Starfield. Xbox nedokázal pretlačiť medzi Európanov konzoly lacnejšie ako PlayStation, na ktoré vydáva výrazne viac hier ako PlayStation a kde ponúka predplatnú službu, ktorá nemá v hernom priemysle konkurenciu. Marketing Xboxu, široká ponuka hier a možnosti platformy sú však na veľmi vysokej úrovni. Prečo si Európania nekupujú Xbox ani keď vyjde system seller, je teda veľkou záhadou. 

Xbox-Series-X-Controller

Konečne vieme, koľko Xbox zarába v čistom

Konzola Nintendo Switch predaje

Rumor: Nintendo Switch 2 má mať 512GB pamäť a 8-palcový displej

Sony PlayStation Plus Premium Cloud Streaming

Spoločnosť Sony ohlásila cloud streaming hranie pre PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry