Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Deň 4 a 5: Ďalších 10 zaujímavosti z aktuálneho súboja FTC vs. Microsoft na súde

Záverečné slová v pojednávaní.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Xbox Activision Blizzard Logo_100929

Pred pár hodinami bolo ukončené súdne pojednávanie a dokazovanie vo veci FTC proti Microsoftu. Americká agentúra pre obchod FTC totiž žalovala Microsoft a chcela zastaviť kúpu Activisionu za 68 miliárd dolárov. Počas niekoľkých dní tak prebiehalo dokazovanie, prečo by mal byť tento obchod zablokovaný.

My sme vám priniesli najzaujímavejšie informácie z týchto dní v troch článkoch a tento by mal byť náš posledný. Prečítajte si, aké vyjadrenia odzneli prvý deň, druhý alebo tretí deň. Dnes vám prinášame sumár najväčších zaujímavostí zo štvrdého a piateho dňa.

Activision Blizzard logo

Deň 3.: Ďalších 10 zaujímavosti z aktuálneho súboja FTC vs. Microsoft na súde

10 zaujímavostí z vypočúvania Microsoftu pred súdom - Deň 4 a 5

Kotick ľutuje, že na Nintendo Switch nezačal vydávať hry

Nintendo Switch je momentálne najpredávanejšia konzola na svete a zdá sa, že jej popularita sa tak rýchlo nespomalí. Bobby Kotick, šéf Activisionu priznal, že nevydávať hry na Switch bola chyba: "Je to pravdepodobne druhý najúspešnejší videoherný systém všetkých čias, takže to bolo z mojej strany zlé rozhodnutie."

Kotick po výpovedi ešte zostal na súde, aby dohodol nejaký deal so Sony v prípade, že ich Microsoft nakoniec nebude môcť kúpiť. To je rodený biznismen.

Unikli tajné informácie Sony, lebo niekto ich začiernil len fixkou

Azda najväčšia správa z pojednávania prišla, keď boli zverejnené dokumenty Sony plné tajných informácií. Tie včak neboli začiernené elektronicky, ale fixkou a po prefotení na skeneri bolo tieto informácie vidieť. Dozvedeli sme sa tak veľké obchodné tajomstvá spoločnosti Sony, ako ceny vývoja ich AAA hier, zisky PlayStationu z Call of Duty a mnoho iného. Súd medzičasom nariadil tieto dokumenty stiahnuť zo servera.

Sony Legal Dokumenty Sharpie_061028

ŠOK! Sony kvôli fixke omylom odhalilo tajné dokumenty!

Skoro polovica majiteľov vlastní Nintendo Switch

Jim Ryan v tajných dokumentoch spomínal aj to, koľko PlayStation hráčov vlastní Nitnendo Switch. Podľa ich interných štatistík, takmer polovica majiteľov PS5 má aj Nintendo Switch. Na druhej strane, len 20% majiteľov PS5 má doma aj Xbox Series X alebo S.

CEO Microsoftu, Satya Nadella by najradšej nemal žiadne exkluzivity, nemá ich rád

Keby bolo na šéfovi Microsoftu, predával by všetko a všade. Politiku exkluzivít však podľa neho nastavilo Sony a preto teraz žijeme v takom svete:

"Keby to bolo na mne, rád by som sa zbavil všetkých exkluzivít na konzolách, ale to nemôžem určovať, najmä ako hráč s nízkym podielom na konzolovom trhu. Dominantný hráč [Sony] definoval konkurenciu na trhu pomocou exkluzivít, takže teraz v takom svete žijeme. Tento svet nemám v láske."

Game Pass musí narásť o 2 milióny predplatiteľov ročne, aby dobehol straty po odchode COD z PlayStationu

FTC na súde odhalilo interné dokumenty Microsoftu, ktoré hovoria o dobehnutí straty z COD ekluzivity. Ako vieme, tak na PlayStatione Sony zarába z COD okolo 900 miliónov dolárov (len podiel z predaja). Ak by Microsoft z COD urobil Xbox/Game Pass exkluzivitu, musel by počet predplatiteľov Xbox Game Pass narásť o dva milióny. To by prinieslo do kasy cca 360 miliónov dolárov ročne čo predstavuje cca 6-7 miliónov predaných kusov COD.

Xbox Game Pass Wallpaper

Microsoft oficiálne zvyšuje cenu Xbox Series X, Xbox Game Pass

Minecraft je jednou z najziskovejších značiek Microsoftu. Ale nie vďaka Xboxu

Na otázku, prečo z Minecraftu tiež nespravili exkluzivitu odpovedal finančný riaditeľ Xboxu Tim Stuart: "Minecraft je jednou z najziskovejších, ak nie najziskovejšou IP, ktorú máme." A ako by odpovedala finančná riaditeľka Microsoftu, Amy Hoodová? "Povedala by, že to asi nemá zmysel, musíme zachovať existujúci obchodný model," povedal Stuart. PlayStation prináša 2x väčšie zisky z Minecraftu, ako Xbox. Nintendo prináša 2x väčšie zisky z Minecraftu ako PlayStation.

Exkluzivita COD pre Xbox nebola nikdy ani len zvažovaná

Amy Hood, šéfka financií Microsoftu vo svojej papierovej výpovedi opísala, že nikdy nedostala informáciu o tom, že COD by mala byť Xbox exkluzivita a táto vec nebola ani nikdy diskutovaná na žiadnych interných mítingoch. Potvrdil to aj CEO Microsoftu, podľa neho by to nemalo žiadny ekonomický zmysel.

Koľko zarábajú cloudové služby Microsoft Azure a Amazon Web Services?

Teraz vám prezradíme, aký biznis s cloudovými službami prevádzkujú Microsoft a Amazon. Microsoft Azure zarába 34 miliárd dolárov ročne, AWS zarábajú dvojnásobok, 72 miliárd ročne.

Sudkyňa sa pýta FTC, prečo sú tak silno zameraní na COD

"Toto všetko kvôli hernej strieľačke? Všetko pre túto jednu hru?" Pýta sa sudkyňa Corleyová zástupcov FTC, ktorí chcú obchod zablokovať najmä pre obavy z toho, že COD odíde z PlayStationu. Dodáva aj reakciu na Jima Ryana, ktorému exkluzivita Starfield nevadí: "A na Starfielde nie je nič protikonkurenčné? Lebo on robí to isté." Naráža na exkluzivity, ktoré si Sony kupuje u vydavateľov ako Square Enix.

Britská CMA chcela odložiť odvolanie Microsoftu na Október, zamietli im to

CMA chcela naťahovať proces odpolania Microsoftu proti ich rozhodnutiu o zablokovaní obchodu. Žiadosť na posunutie procesu na Október im však bola zamietnutá, lebo ju podali neskoro. Proces totiž oficiálne začal 28.6.2023, a v tento deň podali žiadosť na posunutie. Takže platí pôvodný termín pojednávania s CMA, 28. Júl 2023.

Call of Duty Logo Wallpaper

Unikli detaily ziskov PlayStationu z Call of Duty

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry