Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Najlepšia hra roka 2022 CentrumHer

TOP 20 hier roka 2022 podľa redakcie CentrumHer

Vybrali sme to najlepšie, čo vyšlo v roku 2022.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia Redakcia

Rok 2022 sa blíži ku koncu a tak je na čase sumarizovať. Na vydanie už nie sú naplánované žiadne väčšie tituly a bolo našou povinnosťou vybrať to najlepšie, čo tento rok vyšlo. Množstvo z týchto hier sme recenzovali na našich stránkach a teda k nim pridávame aj odkazy na naše recenzie. Ďalšie hry sme si zahrali sporadicky alebo ich považujeme za to najlepšie, čo si tento rok môžete zahrať. Recenzie hier, ktoré sa nedostali do rebríčka, nájdete v kategórii Recenzie.

Vybrali sme celkovo 20 najlepších hier, ktoré vyšli v roku 2022. Redaktori CentrumHer.eu pridávali svoje nominácie, ktoré sa potom zrátali a o rebríčku rozhodoval nie len počet hlasov, ale aj pozícia u jednotlivých redaktorov.

Toto je 20 najlepších hier roku 2022 podľa redakcie CentrumHer.eu

20. Lego Star Wars: The Skywalker Saga
(karta hry, recenzia)

Nová sága hier Star Wars zo sveta Lego prináša kopec inovácií, ktoré potešia fanúšikov Lego hier. Semi-otvorený svet, úplne nová grafika, tona obsahu aj kooperácia robí z Lego Star Wars: The Skywalker Saga jednu z najlepších rodinných hier roku 2022.

19. Cult of the Lamb

Cult of the Lamb je jedným z veľkých prekvapení od Devolver Digital. Roguelike adventúra kombinuje niekoľko žánrov, napríklad life-sim manažment ako v Animal Crossing, či akčné rýchle a responzívne súboje roguelike hier. Hra prináša aj zaujímavý príbeh, možnosti kustomizácie a veľmi príjemnú grafiku.

18. Pokémon Legends: Arceus
(karta hry, recenzia)

Nintendo aj tento rok vydalo nie jednu, ale hneď dve open-world adventúry zo sveta Pokémon. Arceus sériu oživil mnohými aktivitami vo veľkom otvorenom svete a návykovou hrateľnosťou. Hoci hra zaostáva po grafickej stránke, pre fanúšikov Pokémonov je Pokémon Legends: Arceus hra, ktorú si rozhodne nesmú nechať ujsť.

17. F1 22
(karta hry)

Najnovší ročník simulátora F1 v réžii Codemasters a EA dopadol skvele. Hra vyšperkovala to najlepšie z posledných ročníkov a stále patrí medzi špičku okruhových závodov. S rastúcou popularitou závodnej série F1 rastie aj chuď po poriadnej hre a F1 22 vás rozhodne nesklame. Realistická grafika, priam až televízne spracovanie a skvelé možnosti kariéry vás v kokpite monopostu udržia na desiatky hodín.

16. Overwatch 2
(karta hry)

Overwatch 2 tento rok patrí medzi najlepšie free-to-play tituly na PC ale aj konzoly. Celý obsah z Overwatch sa presunul do druhej hry, ktorá má ešte viac obsahu a postáv, ako kedykoľvek predtým. Návyková akčná hrateľnosť a možnosť hrávať s priateľmi zadarmo, sú len niektoré z mnohých lákadiel novej hry od Blizzardu.

15. Mario + Rabbids Sparks of Hope
(karta hry)

Ďalšia rodinná plošinovka od Ubisoftu a Nintendo zabodovala svojou nádhernou grafikou, skvelým gameplayom a typickým humorom. Nenáročná hrateľnosť hráča odmeňuje za objavovanie sveta, k dispozícii sú nové zbrane a celou hrou vás bude sprevádzať zaujímavý príbeh. Hru si užijú ako deti, tak aj dospelí.

14. Call of Duty: Modern Warfare II
(karta hry)

Najnovší diel série Call of Duty pokračuje v príbehu, ktorý štúdio Infinity Ward nakoplo už v roku 2019. Vracajú sa obľúbené postavy v realistickom a uveriteľnom príbehu plnom akčných, aj napínavých momentov. Multiplayer je však doména, v ktorej COD hviezdi najviac a s príchodom prvých kooperatívnych raidov či s bohatou sezónou, vás aj tento ročník Call of Duty udrží v akcii celé mesiace.

13. Grounded
(karta hry)

Jednou z mála Xbox exkluzivít vydaných tento rok bol Grounded od Obsidian Entertainment. Survival sandbox o ľuďoch vo veľkosti mravca si získal srdcia miliónov fanúšikov v early-access a vďaka kooperácii spojil PC a Xbox hráčov. Grounded patrí medzi obsahovo bohaté, prepracované a vizuálne príťažlivé survival tituly a v plnej hre nechýba ani príbeh. V tejto hre budete mať stále čo robiť.

12. Tiny Tina's Wonderlands
(karta hry, recenzia)

Ak milujete hry série Borderlands, nad Tiny Tina nemusíte ani váhať. Rovnako návyková hrateľnosť, uletený príbeh, pestrofarebný vizuál a nové herné mechaniky rozhodne stoja za vyskúšanie. Hoci hra v mnohých ohľadoch zaostáva či už príbehom, alebo questami, stále ide o podarenú kooperatívnu FPS z réžie Gearbox Software.

11. As Dusk Falls
(karta hry, recenzia)

As Dusk Falls je ďalší originálny projekt pre Xbox a PC, ktorý stavil na silný príbeh, charaktery postáv a dôležité rozhodnutia. Originálny umelecký štýl dopĺňajú veľmi jednoduché herné mechaniky, vďaka ktorým si hru užije každý hráč. Pre fanúšikov príbehových hier ide o skvelú voľbu.

10. The Quarry
(karta hry, recenzia)

Supermassive Games vydalo ďalší titul, ktorý tento krát nepatril do série The Dark Pictures Anthology. The Quarry sa vracia k pôvodnému ideálu hry Until Dawn, teda ku klasickému béčkovému teenagerskému road trip hororu z 80. rokov.

Rovnako ako vo väčšine hier Supermassive je vašou úlohou prežiť do rána s čo najväčším počtom živých ľudí. The Quarry síce priamo kopíruje hrateľnosť Dark Pictures, ale prináša originálny príbeh, modernú grafiku a interaktivitu, vďaka ktorej ide o solídnu hororovú adventúru a ako celok funguje.

9. SIFU

Sifu patrí k najoriginálnejším titulom, ktoré v roku 2022 vyšli. Koncept hry je postavený na kung-fu súbojoch, ktoré tak milujeme z rôznych filmov. Vývojári z francúzskeho štúdia Sloclap stavali na súbojoch, ktoré uviedli už v hre Absolver.

Novinka prišla s pôsobivým vizuálom a zaujímavým roguelike konceptom, kedy hlavná postava po každej smrti o pár rokov zostarne. Hra si tak počas celej kampane zachováva napätie a od hráča vyžaduje sústredenie. Vo výsledku ponúka zábavnú hrateľnosť.

8. The Last of Us Part I
(karta hry, recenzia)

Jedna z najlepších hier v histórii konzoly PlayStation sa stala ešte lepšou. Štúdio Naughty Dog totiž vydalo PS5 remake The Last of Us, postavený na novom engine hry TLOU Part II. Remake tak so sebou prináša masívne grafické vylepšenie prostredí, tvárí aj animácií.

The Last of Us Part I je tak najlepšie verzia hry, ktorá definovala modernú éru akčných adventúr na PlayStation. Príbeh Joel a Ellie bude čoskoro prenesený aj na televízne obrazovky. Túto hru by si ale nemal nechať ujsť žiadny hráč s konzolou PS5 pretože ide skutočne o majstrovské dielo.

7. Stray
(karta hry)

PlayStation a PC hráči si tento rok mohli zahrať vysoko očakávaný titul, v ktorom hlavnou postavou bola mačka. Zážitok spojený s mačacím životom učaril hráčom aj kritikom a Stray je považovaná za jednu z najlepších hier roku 2022.

Príbeh mačky sa odohráva v cyberpunkovom svete plnom robotov, dávno po tom, čo zo sveta zmizli ľudia. Hráči v mačacom tele prekonávajú rôzne environmentálne prekážky a spolu s malým robotom komunikujú s okolím. Pravdepodobne neexistuje hra, ktorá spracovala mačku lepšie, ako Stray.

6. Dying Light 2 Stay Human
(karta hry, recenzia)

Pokračovanie megaúspešnej open-world akcie Dying Light sa konečne po odkladoch dostavilo na PC a konzoly. Poľské štúdio Techland aj tento krát doručilo parádnu zombie sekačku s prepracovaným parkourom a rozsiahlym príbehom.

Tvorcovia zobrali to, čo v prvom dieli fungovalo a spravili to väčšie a lepšie. Mesto Villedor je preplnené obsahom, ktorý vám bude stačiť na desiatky hodín skvelej zábavy. Prepracovaný parkour, skvelý súbojový systém, obrovské množstvo zbraní, ich vylepšení a v neposlednom rade zombíci, ktorí len čakajú na to, ako si to s nimi rozdáte.

5. Gran Turismo 7
(karta hry, recenzia)

Pre fanúšikov motošportu, histórie automobilov a milovníkov krásy dizajnových kriviek bol Gran Turismo 7 splnený sen. GT 7 je akési múzeum automobilov a zároveň vzdáva hold motošportu ako takému.

Vďaka nenáročnej kampani, mnohým aktivitám a realistickému spracovaniu, sa kráľovsky zabavia nie len fanúšikovia série, ale aj úplní nováčikovia. Na vzdory niekoľkým nedostatkom si tieto závody majitelia PlayStationu nesmú nechať ujsť. Najlepší závodný titul tohto roka.

4. A Plague Tale: Requiem
(karta hry, recenzia)

Requiem tento rok patrí k vizuálne najkrajším hrám na trhu, hoci za ňou stojí menšie štúdio. A Plague Tale: Requiem oproti predchodcovi nepriniesol až tak veľa inovácií, no po príbehovej, hrateľnej a audiovizuálnej stránke ponúka jeden z najsilnejších zážitkov tento rok.

Dospelý príbeh, postavy, ktoré si zamilujete ale budete ich aj nenávidieť a šikovné herné mechaniky sú doplnené o voľnosť, s ktorou hráči môžu riešiť problémy. A Plague Tale: Requiem je titul, ktorý tento rok stojí fakt za to.

3. Elden Ring
(karta hry, recenzia)

Japonská modla, ku ktorej vzhliada nejeden náročný hráč odmenila našu trpezlivosť ďalším herným klenotom. Jas akým žiari Elden Ring však nečakane prekonal všetkých svojich predchodcov.

Svet Elden Ring je jedným z najkrajších, aké kedy v hrách navštívite. Objavovať ho budete vďaka nevídanej voľnosti, ktorá otvára náruč objavovaniu, sebareflexii a poctivému tréningu. Elden Ring vám nič nedaruje, podobne ako iné hry From Software, ale každá odmena v hre stojí za to. Podľa mnohých hra roka, najlepší titul From Software vôbec. U nás v redakcii sa zhodneme, že Elden Ring patrí medzi tri najlepšie vydané hry v roku 2022.

2. Horizon Forbidden West
(karta hry, recenzia)

Horizon Forbidden West je viac než skvelé pokračovanie série. Hra je krajšia, väčšia a obsahovo bohatšia. Vývojári zo štúdia Guerrilla Games zobrali fungujúci základ a vylepšili ho v každom možnom smere. A výsledok stojí za to.

Hráči sa môžu tešiť na zaujímavý príbeh a otvorený svet, ktorí im ponúka desiatky hodín skvelej zábavy. Forbidden West navyše patrí medzi vizuálne najkrajšie tituly na konzolách PlayStation. A my sa už teraz nevieme dočkať seriálového spracovania.

1. God of War Ragnarök
(karta hry, recenzia)

HRA ROKA 2022 OD CENTRUMHER.EU

God of War Ragnarok využil všetko, čo vývojári predstavili už v prvej hre. Je jasné, že ide o priame pokračovanie a vývojári si uľahčili robotu recyklovaním mnohých prvkov.

Ale aj v tomto prípade ide o hru s absolútne geniálnym príbehom, hlbokými dialógmi, skvele zvládnutými postavami, hudbou, atmosférou a v neposlednom rade zábavným gameplayom na desiatky hodín.

Toto epické dobrodružstvo plné dychberúcich ale aj dojímavých momentov si musí povinne zahrať každý PlayStation hráč a nezáleží na tom, aké žánre obľubuje. God of War Ragnarök je pre nás v redakcii najlepšia hra vydaná v roku 2022.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom God of War Ragnarok trailer

God of War Ragnarok trailer

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia

Redakcia

CentrumHer.eu je pôvodne český projekt založený v roku 2009. Dnes web vedie skupinka nezávislých autorov bez nároku na honorár a denne vám prinášame aktuálne novinky, zaujímavosti, trailery aj recenzie zo sveta videohier.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený